VÍNO: Úvod do testování vín
Neděle, 05 Listopad 2006 00:00

VÍNO: Úvod do testování vínV sekci Víno na GurmetKlubu by se nemělo jen filozofovat o víně a vinařích, ale měly by se zde objevit také praktické testy nebo řekněme recenze vín, které si může každý čtenář „ošahat“ a zdegustovat sám doma. Úkol pro mne jako „testéra“ zdá se být jednoduchý. Koupit láhev vína dle určitého klíče v běžném obchodním řetězci, zhodnotit obsah láhve podle nějakého transparentního systému a vynést závěrečný verdikt.

 
Úvodem 
 
Před prvním testem se tedy pokusím shrnout všechna pravidla, která budeme na GurmetKlub.cz při recenzích vín dodržovat.
 

jednaKlíč k nákupu vín určuje autor recenze, náměty budou vítány. Zpočátku se budeme věnovat tuzemským vínům, ale ani zahraniční vína nezůstanou zapovězena. Důležitými kritérii by měla být dostupnost vín a cena. Nemá smysl psát o vínech drahých a vzácných, když je valná většina čtenářů prostě nemůže ochutnat. Pokud budu pět ódy na Chardonnay z burgundské vinice Le Montrachet, kdy vysoká cena jedné láhve dává záruku, že toto víno ochutnávám v širém okolí osamocen,  pak mě určitě nikdo nebude oponovat. Ale doporučení k zakoupení několika kartónů takového vína bude vypadat jako výsměch čtenáři. Naopak. Každý čtenář musí mít možnost testované víno zakoupit, ochutnat a srovnat svůj dojem z výsledkem našeho testu.
 
Image 
 


dvaSystém hodnocení. Pro tento účel použijeme vlastní modifikovaný 5-ti bodový systém. Hodnocení odpovídá klasickému školnímu známkování, bodová penalizace využívá i desetiny. Například víno ohodnocené známkou 1,5 je víno velmi dobré až vynikající, s typickými odrůdovými znaky, pět desetin bodu je penalizace za popsané nedostatky. Absolutní hodnocení je tedy 1. Oproti tomu známka 5 charakterizuje víno plné chyb u kterého lze chyby jednoznačně popsat. Tento hodnotící systém je obdobou 20-ti bodového hodnocení, je však přístupnější i pro laické hodnotitele. Mezinárodně používaný stobodový systém je pro naše potřeby složitý a málo vypovídající.

VÍNO: Úvod do testování vínŠkála 5-ti bodové stupnice by měla být využívána bez respektu. Diskuse o tom, že dokonalé víno ( 1 ) neexistuje jsou liché, pokud takové víno nikdo neohodnotí a nepopíše. Příkladem nevyužitých možností jsou místní výstavy vín na Moravě, kdy se hodnotí 20-ti bodovou stupnicí, ale všechna vína se pohybují v hladině 16,5 – 19,0 bodu. Podle tohoto měřítka u nás sice nemáme vína dokonalá, ale taky tu nemáme žádné špatné víno.
 
Ve Francii znám příklady z prezentačních výstav, kdy vína hodnocená nezávislou komisí získávají běžně z 20-ti bodů maximum 20 a nebo naopak třeba 5 bodů. Prostě dobré víno je třeba ocenit, špatné jednoznačně zavrhnout a o subjektivitě hodnocení nemá v takovém případě význam hovořit.


triV závěrečném zhodnocení můžeme zmínit celkový vzhled a adjustáž lahve, cenu i dostupnost produktu, ale výsledná známka bude charakterizovat pouze víno samotné. Vždyť i odborné degustace vín se dělají zásadně anonymně a výsledek vypovídá o vzorku vína, ne o jeho prodeji, vzhledu lahve a ceně za kterou se prodává. Pokud budou na obalu popsány vlastnosti vína, včetně odrůdové charakteristiky a vůně jako je dnes zvykem, potom musí tyto parametry splňovat. Věřím, že se při testech setkáme s víny výborné kvality za rozumnou cenu a ty špatné vzorky skončí s hanbou v zapomnění.
 
 
Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde.
 
 
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Petr Vaclavek  - Uz se tesim
    Vyborny napad a uz se nemuzu dockat prvnich recenzi! Takze smele do toho, ctenaru a dalsich testeru bude jiste dostatek :)
  • Vita  - Až na ten formulář ...
    Výborný nápad, při stejném systému hodnocení může hodnotit více lidí a může následovat věrohodné SROVNÁNÍ názorů, což považuju za důležité. Ale ten formulář - vypadá sice dobře, ale na minimu textu tolik překlepů, chyb a dokonce jedna hrubka, to je téměř neomluvitelné. Jde samozřejmě především o účel, ale asi mi dáte za pravdu, že v tomto oboru (myslím gastronomii jako takovou) se nemá slevit naprosto v ničem. Každopádně díky za tento web a přeji mnoho úspěchů.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Gramatika
    Prvni test je prakticky hotovy a ceka jen na dodelani fotografii :-) Ad. chyby ve formulari. Zjedname napravu.
  • Jednohubka  - Cena jako hodnotici kriterium
    Mam takovy napad, mozna hloupy ... nedavno jsem byl na takovem kostu portugalskych vin a taky jsem dostal nejaky podobny papir, kde se hodnotila chut, barva, vune atd. Prestoze uz se chvilku snazim vinu trosku porozumet, presto jsem nebyl schopen vyplnit ten formular tak, abych na konci degustace vedel, ktere vino si chci koupit a ktere ne. Proto jsem si zavedl cenu jako hodnotici kriterium. Tzn. u kazdeho vzorku jsem si napsal, kolik penez bych byl ochotny dat za sedmicku toho ktereho vina. Neco jako takove over-all hodnoceni. Na konci, kdy chlapik rikal ceny kostovanych vin, jsem uz vedel, ktere vino urcite ne, ktere jo .... zkratka, ktere vino se cenou vleze POD moji cenu, to si pravdepodobne koupim. ... no ... doufam jsem to popsal srozumitelne a moc to nezmotal.
  • winar  - re: jednohubka
    Mas pravdu v tom, ze cena vina se neodviji vzdy jen od kvality. Ale je prece jedno, jestli ocenis dane vino poctem bodu nebo financni castkou. Vzdycky ti vyjde to nejlepsi. A jestli ho koupis, to uz za tebe nikdo nevyresi. [URL=http://winar.bloguje.cz]Vinařův deník[/URL]
  • MaP  - Ach, ta čeština!
    Rád bych upozornil na hrubé chyby, které se v článku opakují. Pokud píšete o pěti či dvacetibodovém systému, a používáte kombinaci čísla a slova, nelze použít tvar "5-ti bodový" - jazyk český umožňuje pouze zpřažení, tedy "5bodový". To, co používáte vy, je patvar, který vymysleli hloupí obchodníci a používají jazyka neznalí novináři a spol. Jedná se o hrubou chybu, která poškozuje tyto stránky i autora článku. Nicméně stránky se mi líbí, a doufám, že se zde dočtu spoustu zajímavých věcí. Berte prosím mou reakci jako snahu o vylepšení vašich stránek.
Komentářů (6)