VÍNO: Letní vinařská reportáž – Badacsony – Maďarsko |
Čtvrtek, 06 Září 2007 00:00 |
Turistické centrum Badacsony s přilehlými obcemi Badacsonyörs, Balatontomaj nebo Balatontőrdemic, nabízí široké možnosti ubytování v rodinných penzionech nebo v kempech, s klasickou nabídkou vodních sportů a zábavy. V okolí je možno navštívit mnohé historické i přírodní zajímavosti. Ovšem každý milovník vína ví, že největším lákadlem tohoto kraje je vinařství.
Úvodem trochu zeměpisuBadacsony je známá maďarská turistická destinace, ležící na severním pobřeží Balatonu. Dostanete se sem pohodlně po hlavním silničním tahu z Rakouska: Sopron – Sárvár – Keszthely. Mírně zvlněná rovina Západního Zadunají zde přechází do bizarní kopcovité krajiny, která byla tak jako celá oblast Balatonu utvářena vulkanickou činností. Hlavní dominantou Badacsony je stejnojmenná vyhaslá sopka. Zdaleka viditelná hora s plochým vrcholem, vysoká 437 metrů, patří k nejznámějším přírodním útvarům balatonského pobřeží. Vinařská teorieVinařská oblast Badacsony je svou kvalitou řazena na druhé místo v Maďarsku, hned za světoznámý Tokaj. Valná část vinic leží na jižních svazích hory Badacsony, které se svažují až do mělkých vod Balatonu. Kvalita vína je utvářena několika faktory. Různé typy půdních profilů sopečného původu se střídají podle polohy a obsahu příměsí železa, vápence a písčitých naplavenin. Intenzita slunečního svitu je umocňována působením vodní hladiny jezera, v nejvyšších viničních polohách přímo pod čedičovými stěnami se teplo akumuluje v kamenitém masívu a je vyzařováno i v noci. Tento originální „terroir“ umožňuje vznik výjimečných vín. Paleta pěstovaných odrůd révy vinné je velmi pestrá. K jednoznačně nejrozšířenějším odrůdám patří „trojka“: Szürkebarát, Olaszrizling a Muskotály.
Praktické zkušenostiPrvní dojem z Badacsony je impozantní. Pohled na skalnaté stěny, tyčící se nad příkrými svahy posetými vinicemi a kamennými terasami, se neomrzí. Při procházce po úzkých uličkách zjistíte, že každý dům má na své zahradě menší či větší vinici, sepjetí obyvatel s révou vinnou je všudypřítomné. Rozkošnou zajímavostí jsou názvy jednotlivých ulic, pojmenovaných podle maďarských révových odrůd, např. Muškátová nebo Čabaňské perly J. Pokud chcete vidět celou krajinu s opravdovým nadhledem, můžete vystoupat po klikaté Kisfaludyho uličce mezi vinicemi, s občasnými zastávkami v malých nálevnách vína, až na vrchol sopky, kde stojí Kisfaludyho rozhledna (Sándor Kisfaludy, maďarský básník 1772-1844). Po cestě potkáváte vinařské usedlosti, např. malebný Szegedy Róza-ház s výhledem na historické vinice pavlánských mnichů, kde se rodí slavný Badacsony Szürkebarát. Co se týče organizace vinic, dají se najít paralely s vinicemi moravskými. Moderní nové výsadby se střídají se starými poměrně neudržovanými. Výjimkou nejsou ani pozemky se smíšenou odrůdovou skladbou a se starým způsobem vedení „na hlavu“. Nutno ale dodat, že celkově celé prostředí nadchne svým respektem ke krajině. Výstavba nových vinařských usedlostí zachovává původní ráz maďarského venkova. Chcete-li ochutnat místní vína máte nespočet příležitostí v malých vinárnách, výčepech nebo i v rodinných domech s cizojazyčnými cedulemi, hlásajícími informace o domácím prodeji vína. Pokud přijedete na přelomu července a srpna, pořádá se zde akce s názvem „Winefest“, něco jako vinařské slavnosti. V úhledném areálu hned vedle přístaviště, můžete ochutnat průřez vinařskou produkcí místních rodinných firem. V září se potom konají vyhlášené slavnosti s vinobraním.
Ochutnávka vínPrvní mnou ochutnaná vína v Badacsony byla běžná stolní vína, u nás označovaná jako sudová. Jsou levná, osvěžující, konzumovaná k jídlu nebo se stolní vodou ve formě vinného střiku (čemuž jsem dával přednost já). Bohužel jsem často nacházel u tohoto typu vín vyšší obsah těkavých kyselin, což není dobrá vizitka vinařů. U jakostních vín lahvových jsem narazil na problém se značením etiket. Na „maďarsko – německých“ vinětách jsem marně hledal údaje o jakostní kategorii, např. přívlastku. Většinou zde najdete pouze údaje o odrůdě, ročníku a zbytkovém cukru. Jediným orientačním a funkčním měřítkem kvality vína byla jeho cena.
OdrůdySzürkebarátJednička místních vinic s původním historickým názvem „Šedý mnich“, u nás je to klasické Rulandské šedé (tedy Pinot gris). Vyrábí se jako polosuché až polosladké bílé víno od nejlevnějších kategorií po drahé výběry. Neochutnal jsem žádný Szürkebarát bez zbytkového cukru, patrně je v místní oblibě pít nasládlá vína. Zejména německým turistům to evidentně vyhovovalo. Pominu-li ne zrovna harmonický zbytkový cukr, pak je toto víno celkem fádní, s nevýrazným chlebnatým až medovým odrůdovým aroma. Postrádá harmonickou kyselinu, pevnější strukturu a nejednou byly čitelné technologické nedostatky. Věhlasné víno zůstalo za očekáváním, snad ve výběrových přívlastcích by zaujalo.
Olaszrizling
U nás dobře známý Ryzlink vlašský. Reprezentoval kategorii suchých vín a byl asi mým nejčastějším společníkem. Velmi pitelné řízné víno s pikantní kyselinou. Ve stolní kategorii bylo velmi osvěžující, zejména při „žíznivém“ výšlapu na Badacsony a v jakostnějších kategoriích se projevila buketní i chuťová plnost. Tenké tóny rozkvetlé louky s dobrou strukturou kyselin, v pozadí lískové oříšky. Velmi dobrý dojem. MuskotályPod tímto názvem se skrývá u nás známá odrůda Muškát Ottonel. I když se opět vyrábí většinou polosladkého typu, víno překvapilo čistotou muškátového buketu. Odrůdová muškátová jemnost Ottonelu je v kombinaci se zbytkovým cukrem a jemnou kyselinou v pozadí minimálně příjemná. Ochutnal jsem několik Muskotály a víno obstálo jako slušný harmonický sladký doplněk degustace. KéknyelûZajímavá, původní maďarská odrůda. Podle literatury je vzácná, ale byla v nabídce skoro všech vinařů. Při degustaci zaujaly minerální buketní tóny, velmi suché s pevně strukturovanou kyselinou a vysokým extraktem. Výborné víno připomínající archaické odrůdy se zemitým charakterem.
Další odrůdyV nabídce různých vinařství byla řada bílých odrůdových vín, které jsem prostě nebyl schopen smysluplně ochutnat. Mimo další klasické odrůdy jako Chardonnay, Rulandské bílé (Pinot blanc) nebo Tramín, byla k vidění původní maďarská novošlechtění Irsai Oliver, Zeus (Ezerjo X Bouvier), Cserszegi Füszeres (Irsai Oliver X Tramín č.). Velmi zajímavá byla ochutnávka růžových vín, která vyrábělo snad každé vinařství. Zvláště mne zaujal jiskřivý odrůdový Pinot noir rozé od vinařství Borbély Badacsonytomaj, který představoval suché ovocité růžové víno moderního střihu. Červená vína byla znatelně v menšině. Mimo oblíbenou šoproňskou Frankovku, která byla ale původem z jiné oblasti, jsem nalezl v místní produkci pouze dvě odrůdy: ZweigeltrebeRakouská odrůda rozšířená také u nás, prokazuje svou plasticitu po celé střední a východní Evropě. Bohužel místní „Zweigelty“ které jsem ochutnal, byly velmi nezajímavé se zbytkovým cukrem. Cabernet Sauvignon |