VÍNO: Letní vinařská reportáž – Badacsony – Maďarsko
Čtvrtek, 06 Září 2007 00:00
VÍNO: Letní vinařská reportáž – Badacsony – MaďarskoTuristické centrum Badacsony s přilehlými obcemi Badacsonyörs, Balatontomaj nebo Balatontőrdemic, nabízí široké možnosti ubytování v rodinných penzionech nebo v kempech, s klasickou nabídkou vodních sportů a zábavy. V okolí je možno navštívit mnohé historické i přírodní zajímavosti. Ovšem každý milovník vína ví, že největším lákadlem tohoto kraje je vinařství.

Úvodem trochu zeměpisu

zemepisBadacsony je známá maďarská turistická destinace, ležící na severním pobřeží Balatonu. Dostanete se sem pohodlně po hlavním silničním tahu z Rakouska: Sopron – Sárvár – Keszthely. Mírně zvlněná rovina Západního Zadunají zde přechází do bizarní kopcovité krajiny, která byla tak jako celá oblast Balatonu utvářena vulkanickou činností. Hlavní dominantou Badacsony je stejnojmenná vyhaslá sopka. Zdaleka viditelná hora s plochým vrcholem, vysoká 437 metrů, patří k nejznámějším přírodním útvarům balatonského pobřeží.

Image

 
 

Vinařská teorie

teorieVinařská oblast Badacsony je svou kvalitou řazena na druhé místo v Maďarsku, hned za světoznámý Tokaj. Valná část vinic leží na jižních svazích hory Badacsony, které se svažují až do mělkých vod Balatonu. Kvalita vína je utvářena několika faktory. Různé typy půdních profilů sopečného původu se střídají podle polohy a obsahu příměsí železa, vápence a písčitých naplavenin. Intenzita slunečního svitu je umocňována působením vodní hladiny jezera, v nejvyšších viničních polohách přímo pod čedičovými stěnami se teplo akumuluje v kamenitém masívu a je vyzařováno i v noci. Tento originální „terroir“ umožňuje vznik výjimečných vín. Paleta pěstovaných odrůd révy vinné je velmi pestrá. K jednoznačně nejrozšířenějším odrůdám patří „trojka“: Szürkebarát, Olaszrizling a Muskotály.

 

Praktické zkušenosti

prakticke zkusenostiPrvní dojem z Badacsony je impozantní. Pohled na skalnaté stěny, tyčící se nad příkrými svahy posetými vinicemi a kamennými terasami, se neomrzí. Při procházce po úzkých uličkách zjistíte, že každý dům má na své zahradě menší či větší vinici, sepjetí obyvatel s révou vinnou je všudypřítomné. Rozkošnou zajímavostí jsou názvy jednotlivých ulic, pojmenovaných podle maďarských révových odrůd, např. Muškátová nebo Čabaňské perly J. Pokud chcete vidět celou krajinu s opravdovým nadhledem, můžete vystoupat po klikaté Kisfaludyho uličce mezi vinicemi, s občasnými zastávkami v malých nálevnách vína, až na vrchol sopky, kde stojí Kisfaludyho rozhledna (Sándor Kisfaludy, maďarský básník 1772-1844). Po cestě potkáváte vinařské usedlosti, např. malebný Szegedy Róza-ház s výhledem na historické vinice pavlánských mnichů, kde se rodí slavný Badacsony Szürkebarát.

Co se týče organizace vinic, dají se najít paralely s vinicemi moravskými. Moderní nové výsadby se střídají se starými poměrně neudržovanými. Výjimkou nejsou ani pozemky se smíšenou odrůdovou skladbou a se starým způsobem vedení „na hlavu“. Nutno ale dodat, že celkově celé prostředí nadchne svým respektem ke krajině. Výstavba nových vinařských usedlostí zachovává původní ráz maďarského venkova.

vinoChcete-li ochutnat místní vína máte nespočet příležitostí v malých vinárnách, výčepech nebo i v rodinných domech s cizojazyčnými cedulemi, hlásajícími informace o domácím prodeji vína. Pokud přijedete na přelomu července a srpna, pořádá se zde akce s názvem „Winefest“, něco jako vinařské slavnosti. V úhledném areálu hned vedle přístaviště, můžete ochutnat průřez vinařskou produkcí místních rodinných firem. V září se potom konají vyhlášené slavnosti s vinobraním.

Image
 
Image 

 

Ochutnávka vín

ochutnavka vinPrvní mnou ochutnaná vína v Badacsony byla běžná stolní vína, u nás označovaná jako sudová. Jsou levná, osvěžující, konzumovaná k jídlu nebo se stolní vodou ve formě vinného střiku (čemuž jsem dával přednost já). Bohužel jsem často nacházel u tohoto typu vín vyšší obsah těkavých kyselin, což není dobrá vizitka vinařů. U jakostních vín lahvových jsem narazil na problém se značením etiket. Na „maďarsko – německých“ vinětách jsem marně hledal údaje o jakostní kategorii, např. přívlastku. Většinou zde najdete pouze údaje o odrůdě, ročníku a zbytkovém cukru. Jediným orientačním a funkčním měřítkem kvality vína byla jeho cena.

 Image

Image

 

Odrůdy

Szürkebarát

Jednička místních vinic s původním historickým názvem „Šedý mnich“, u nás je to klasické Rulandské šedé (tedy Pinot gris). Vyrábí se jako polosuché až polosladké bílé víno od nejlevnějších kategorií po drahé výběry. Neochutnal jsem žádný Szürkebarát bez zbytkového cukru, patrně je v místní oblibě pít nasládlá vína. Zejména německým turistům to evidentně vyhovovalo. Pominu-li ne zrovna harmonický zbytkový cukr, pak je toto víno celkem fádní, s nevýrazným chlebnatým až medovým odrůdovým aroma. Postrádá harmonickou kyselinu, pevnější strukturu a nejednou byly čitelné technologické nedostatky. Věhlasné víno zůstalo za očekáváním, snad ve výběrových přívlastcích by zaujalo.

Olaszrizling

U nás dobře známý Ryzlink vlašský. Reprezentoval kategorii suchých vín a byl asi mým nejčastějším společníkem. Velmi pitelné řízné víno s pikantní kyselinou. Ve stolní kategorii bylo velmi osvěžující, zejména při „žíznivém“ výšlapu na Badacsony a v jakostnějších kategoriích se projevila buketní i chuťová plnost. Tenké tóny rozkvetlé louky s dobrou strukturou kyselin, v pozadí lískové oříšky. Velmi dobrý dojem.

Muskotály

Pod tímto názvem se skrývá u nás známá odrůda Muškát Ottonel. I když se opět vyrábí většinou polosladkého typu, víno překvapilo čistotou muškátového buketu. Odrůdová muškátová jemnost Ottonelu je v kombinaci se zbytkovým cukrem a jemnou kyselinou v pozadí minimálně příjemná. Ochutnal jsem několik Muskotály a víno obstálo jako slušný harmonický sladký doplněk degustace.

Kéknyelû

Zajímavá, původní maďarská odrůda. Podle literatury je vzácná, ale byla v nabídce skoro všech vinařů. Při degustaci zaujaly minerální buketní tóny, velmi suché s pevně strukturovanou kyselinou a vysokým extraktem. Výborné víno připomínající archaické odrůdy se zemitým charakterem.

 

Další odrůdy 

V nabídce různých vinařství byla řada bílých odrůdových vín, které jsem prostě nebyl schopen smysluplně ochutnat. Mimo další klasické odrůdy jako Chardonnay, Rulandské bílé (Pinot blanc) nebo Tramín, byla k vidění původní maďarská novošlechtění Irsai Oliver, Zeus (Ezerjo X Bouvier), Cserszegi Füszeres (Irsai Oliver X Tramín č.).

Velmi zajímavá byla ochutnávka růžových vín, která vyrábělo snad každé vinařství. Zvláště mne zaujal jiskřivý odrůdový Pinot noir rozé od vinařství Borbély Badacsonytomaj, který představoval suché ovocité růžové víno moderního střihu.

Červená vína byla znatelně v menšině. Mimo oblíbenou šoproňskou Frankovku, která byla ale původem z jiné oblasti, jsem nalezl v místní produkci pouze dvě odrůdy:

Zweigeltrebe

Rakouská odrůda rozšířená také u nás, prokazuje svou plasticitu po celé střední a východní Evropě. Bohužel místní „Zweigelty“ které jsem ochutnal, byly velmi nezajímavé se zbytkovým cukrem.

Cabernet Sauvignon

Tato klasická odrůda přinesla nadstandardní kvalitu. Zejména vzorek od vinařství Varga Badacsonyörs byl skvělý. S čistým odrůdovým buketem fialek a černého rybízu, velmi pitelný s plným tělem a dlouhou perzistencí. Varianta vína v barrique od jiného výrobce už nebyla tak objevná.

Speciální vína 

V nabídce vinařů byla vcelku bohatě zastoupena i speciální vína ledová nebo botritická, ale zbytkový cukr i ceny u těchto vín byly nad mé síly.

Závěrem nutno konstatovat, že pokud jste milovníky vína, vinařské turistiky se vším co k ní patří a k tomu hledáte zajímavý cíl pro letní dovolenou, potom navštivte maďarské Badacsony.

Image

 

Doporučená vinařství:

Borbély Badacsonytomaj

Varga Badacsonyörs

Imre Borpince Badacsony

Istvándy Badacsony

Laposa Pincészet Badacsony

 

Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde.
Fotografie - archiv autora.
 
Další články autora
 

VÍNO: Degustace jedenácti brazilských vín - Díl první

VÍNO: Degustace jedenácti brazilských vín - Finále

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Díl první

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Vyhodnocení

 

 
 
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • Marge
  V jakých cenách se pohybují normální vína. Když budu chtít s přáteli zajít na ochutnávku nebo si rovnou koupit lahev domů. Děkuji
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Ceny vina
  Tak to by zajimalo i me. Takze poprosim Jaroslava o doplneni informaci o cenach vina... jak sudoveho, tak vyssi tridy v lahvich :-)
 • Jaroslav  - ceny vína
  Při degustaci stálo deci vína od 10 Kč do 45 Kč podle jakosti samozřejmě. Litr sudového vína se dal koupit od 30 Kč (!), kvalitnější sudová kolem 70 Kč. Láhev 0,75 l jakostního (přívlastkového) vínka stála běžně kolem 100 Kč podle výrobce. Výběrová a ledová vína byla nabízena v lahvích 0,5 litru, cena kolem 500 Kč. Pro našince ceny příznivé. :-) P.S. V Soproni cestou zpět jsem kupoval skvělou Frankovku přímo z nerezového tanku za 25 Kč/litr. :-)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Ceny vina
  Jaroslav: Dekuji za doplneni. Vypada to na velmi dostupnou cenovou uroven:)
 • Marin Vítězník  - Harmonická kyselina
  Mě napadá, Kefalín, a čo je to ta harmonická kyselina? ... Ne, vážně by mne to zajímalo. Třebas rozdíl mezi harmonickou a pikantní.
 • Klára  - Balaton
  No náhodou jsem zde objevila tento článek a musím reagovat. Na Balatonu jsem byla na počátku července. Jeden den jsme vyrazili na výlet po vinné stezce a to právě v Badacsony. Úžasný byl už pouze výjezd do cílové stanice starýma gazíkama (nevím přesný název) a následný pochod dolů směrem k přístavu, ochutnávání a nepřekonatelná atmosféra místních vivic a sklípků prostě neměla chybu. Dělám s italskými víny takže si dovolím tvrdit, že moje chuťové buňky dobré víno poznají a já musím plně souhlasit s hodnocením místních vín. Bílá vína byla na můj vkus plochá, a když už měla nějakou chuť tak to byla vína polosladká což zrovna není můj šálek čaje. Co mě ale příjemně překvapilo byla právě růžová vína, která byla velice svěží a přitom měla svůj osobitý tón, kterým mě natolik upoutala, že jsem si jich pár odvezla domů :-) Překvapilo mě pouze balení "růžovek" také v láhvi o obsahu 0,5l. Bohužel jsme neměli moc času a tak jsme místní sklípky tak trošku prolítly. Nicméně příští rok bychom chtěli výlet na Balaton zopakovat a já si určitě udělám více času na ochutnávku místních pokladů....
 • Guest
  Lituji,avšak vína z Badacsonů to bylo vždy to nej... Která vína byste nezkritizovali,vy "odborníci"?
Komentářů (7)