ÚVAHA: Investice do vína
Neděle, 22 Říjen 2006 10:11
ÚVAHA: Investice do vínaZ vlastní zkušenosti vím, že investice do výsadby vinice není zrovna výnosným obchodním záměrem, zvlášť když nemáte k dispozici pěkných pár hektarů pozemků ve viniční trati. V denním tisku i na internetu jsem našel několik návodů a rad jak investovat do vína a dokonce se zde hovoří o finančním zisku. Celá problematika je ale mnohem složitější. Představa o snadném miliónovém businessu je bohužel mylná.  Víno nejsou diamanty!
 
 
Obchodování s vínem 
 
cenaPůvodně jsem měl představu, že pokud se člověk chce zabývat obchodováním s vínem, měl by se stát obchodníkem. Něco na způsob francouzských négotiants, kteří skupují velké objemy sudových a tankových vín u drobných výrobců a tato vína potom školí ve vlastních sklepech, aby je následovně naplnili do lahví a prodali pod svou značkou. Ve Francii jsou tito obchodníci považováni za znalce v oboru. Zisk asi bude též zajímavý. Ovšem aplikovat podobný systém na české podmínky nebude jednoduché. Takového moravského „négotianta“ jsem potkal jen jednou a návštěva jeho sklepa byla tristní. Školení vína nespočívá jen v nalahvování do „sedmiček“ a následném uložení do regálů.
 
Image 
 
 
Za pár měsíců se z původně mladého perspektivního vína stává oxidovaný nezajímavý produkt, který místo aby vynášel svému majiteli očekávané zisky, přináší spíše starosti srovnatelné s likvidací nebezpečného odpadu. Pokud nemám potřebné finance na zřízení moderního, technologicky vyspělého sklepního hospodářství s plnící linkou, tak tudy cesta nepovede.
 
Image
 
 
Princip  En primeur
 
principMožnosti se nabízí u zahraničních vín. Na českém trhu je několik firem, které provozují systém nákupu mladých francouzských vín, tzv. „En primeur“. V nabídce jsou mladá vína zrající v sudech od známých i méně známých výrobců, která si můžete koupit s předstihem. Heslo zní: „Plať teď – užívej později!“ Objednám si víno dle nabídky, samozřejmě to nejlepší a co nejrychleji, aby na mě zbylo, zaplatím zálohovou fakturu a za 2 – 3 roky se těším na zásilku. Víno dostanete vyškolené, částečně vyzrálé a v lahvích s originální adjustáží. Teď už zbývá jen uložit svoji investici do dobrého sklepa a čekat… Tady jsem se při plánování poněkud zasekl. Kdy se dočkám patřičného zúročení svých peněz? Pokud budu pít celý zbytek života víno uložené v mém vlastním sklepě a těšit se z dobrého pocitu, že jsem ušetřil nákupem levnějšího vína, pak asi nebudu hovořit o dobré investici.
 
Image 
 
Raději nemyslím na další úskalí v podobě vadných korkových zátek v lahvích, které můžou mé bohatství podstatně snížit. A už vůbec neuvažuji o možnosti, že bych nevybral pro svůj záměr nejvhodnější sortu vín, která se bude stářím znehodnocovat. Nezbude mi tedy, než se obrátit na onačejší odborníky, kteří mají dostatek kontaktů, aby prodali mé víno patřičným znalcům, kteří ho dokáží ocenit a hlavně zaplatit. S odbornou „pomocí“ se zajisté můj výsledný zisk podstatně sníží (pokud všechno dobře dopadne) a závěrečná rekapitulace mého investičního záměru bude neslavná. Myslím, že na našem trhu bude „En primeur“ pouze pro majetné milovníky vína, kteří si tímto způsobem nakupují zásoby pro vlastní potřebu.
 
 
Jak z toho ven?

vinonalNevěřím, že by se u nás dalo investicí do kvalitních vín vydělávat jmění, jak to hlásají některá naše média. Bez patřičných znalostí a obchodních kontaktů se prostě víno na trhu neuplatní. Pro milovníka vína jako jsem já, který nemá patřičné finanční zázemí, bude nejlepší procházet se s úsměvem po vinici a těšit se na mladá letošní vína. O dlouholetém zrání špičkových světových značek nakonec můžeme ve vinařských kuloárech hovořit zadarmo a neomezeně.
 
Image 
 
 
Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde
 
 
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • Hydraulik  - Ještě jedna možnost
  Jetě by tu byla jedna možnost jak skrzevá víno se domoci bohatství.To ovšem je pro některé všechny z nás asi pozdě.Restituční sklep.Víno z roku 19..;pokud možno Chateau Margaux;a pak aukce vín a jeho prodej„odborníkům” na stará vína za velký peníz.Ale pozor!Musí to být ročník 19.. a ne 19.. ten nestál za nic.Zdraví Hy
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Dalsi moznost
  Tak to bych se hadal.. vzdy kazdy znalec vi, ze rocnik 19.. byl vyrazne horsi nez rocnik 19.. !! :-)) Jinak posledni odstavec clanku mi mluvi z duse.
 • h  - A jo!
  A sakra! To jsem tomu dal.A já myslel že 19..!No co se dá dělat. Jinak s posledním odstavcem naprostý souhlas.Hy
 • Sajmik  - jde to
  Nedávno jsem byl v jedné brněnské vinotéce, jejíž sortiment vyvrací autorovu tezi, že by se na víně nedalo vydělat. Láhev jednoho konkrétního Bordeaux, které se ve Francii i v Německu prodává kolem 12 €, tam stojí rovných 1200 Kč! Nevím, co chtěl říct autor v pasáži o nákupech en primeur. Zdaleka se takto neprodávají jen drahá a nedostupná vína, ceny i u seriózních vín z Bordeaux začínají na 8 €. Za jedno St. Estephe ročníku 2005 jsem zaplatil 18 €, to samé víno se dnes prodává kolem 38 €. V mém případě samozřejmě nejde o investici v obvyklém slova smyslu, nicméně si dovedu představit, že u obchodníka s dostatkem kapitálu jsou primeurs jednou z mála příležitostí jak vydělat, pokud se chce vyhnout výše zmíněnému (a jinde v Evropě zcela bezprecedentnímu) okrádání zákazníka.
 • simaja
  hehe tento clanek me pripomel kseftovani s tzv. 50cent wine. Do CR jsem z kalifornske NAPY privezl asi 20 lahvi vinek, ktere me prisli na 50centu :). Po tydnu jsem je na aukru prodal za 650Kc/ks Vino je lepsi kseft jak diamanty. V dnesni dobe se vydelava na hlouposti druhych:)
Komentářů (5)