TEST: Amoroso Bergader
Úterý, 06 Červen 2006 13:48
TEST: Amoroso BergaderDalší sýr původem z Německa - přesněji z Bavorska. Amoroso, plnotučný sýr s modrou plísní na povrchu i uvnitř hmoty od výrobce Bergader, si zaslouží pozornost. Pokud si sýr necháte doma dozrát, změní se jeho chuť z plně smetanové a jemně pikantní na krémovou a velmi pikantníV posledním stádiu je potřeba ke konzumaci přistupovat velmi odpovědně a jako moderátor chuti použít víno nebo ovoce. Více v článku. 

 

Původ

Sýr pochází od výrobce Bergader GmBh. Velká část jeho produkce je zaměřena na sýry s „dvojí plísní“ - podobného typu jako již testovaná Cambozola. Kokrétně zle z portfolia firmy vybrat sýr Bavaria Blu, jehož reklamí spot si můžete stáhnout níže. Poměr opakování slova „Blu“ na několik vteřin trvání spotu je famózní :-)

Reklama na Bavaria Blustáhni   MPG 1,0 MB

Amoroso Bergader

 

Balení

Balení hodnotím jako velmi kvalitní. Krabička je pevná a příjemně barevná. Rovněž samotný sýr nepřipomíná deset deka vlašáku do papíru prosím, vše přesně lícuje a pasuje. Malý problém může nastat, když si z balení odkrojíte porci a chcete vše vrátit do ledničky v původním – úhledném stavu. Krabička a obal do sebe přesně zapadají a tak sýr ve výsledku buď „hodinu“ přebalujete nebo, a to častěji, ho ponecháte "jen tak".

Amoroso Bergader

Amoroso Bergader

 

Vzhled a konzistence

Vzhled není to, čím by sýr dokázal zaujmout. Sýrová hmota je pokryta zeleno-modrou plísní, která prostupuje i dovnitř těla. Konzistence těsta je díky 70 % tuku v sušině (sušina min. 57 %) velmi krémová. Sýr se velmi dobře rozpouští a jeho nasazení v teplé kuchyni je nasnadě. 

Amoroso Bergader 

 

Chuť a vůně

Chuť méně uzrálého sýru je plná, smetanová s decentní mírou pikantnosti. Lze dokonce říct, že se sousto rozplývá na jazyku. S přibývajícím „věkem“ dochází k zvlnění chuťové charakteristiky a dominanci pikantnosti s jemnou korekcí ve formě již zmíněného velkého obsahu tuku. Starší sýr doporučuji konzumovat pouze s „doprovodem“. Ať už je to mohutnější červené víno, čerstvý chléb, zralá hruška, fík nebo jejich kombinace.


Verdikt

Sýr jsem zakoupil v síti prodejen Delvita v ceně 50 Kč. Při váze 150g to odpovídá cca 33 Kč za 100g. To je, vzhledem k tomu co nabízí, akceptovatelná suma. Závislost „pikantnosti“ na době zrání ukazuje přiložená tabulka. Doporučení výrobce je třeba brát plně v úvahu. A jak? Jednoduše, měsíc před koncem minimální doby trvanlivosti je je sýr jemný a lehounce pikantní. S blížícím dnem doporučené spotřeby nabírá na síle a stává se relativně dosti chuťově komplikovaným.

 

Image

 

Cena za 150g balení:  50 Kč

Cena za 100g:  33 Kč 

 
Balení   81

Vzhled  70

Chuť     81

Cena     60

Celkem 80 %

Kritéria a pravidla hodnocení naleznete zde.

 

Přidat komentář
Komentářů (0)