Reportáž: Místní výstava vín - Napajedla
Úterý, 01 Květen 2007 00:00
Reportáž: Místní výstava vín - NapajedlaK pravidelným kratochvílím vinařů na Moravě patří jarní místní výstavy vín, tzv. košty. Jsou to akce s bohatou tradicí, oblíbené mezi širokou vinařskou i nevinařskou veřejností. Pro vinaře je zde příležitost pochlubit se vlastním vínem, které doma ve sklepě celý rok opatruje, pro milovníka vína je tu zase příležitost ochutnat spoustu zajímavých vín různých odrůd a různé kvality. Podrobnosti najdete v kompletní reportáži.


Vinařskými odborníky jsou místní výstavy vnímány spíše s despektem. Kvalita selských domácích produktů je pravda velmi kolísavá, ale na takových přehlídkách se prezentují i profesionálové s vynikajícími výsledky. Myslím, že podobné přehlídky jsou jedinečné a měli bychom je podporovat. Pro neznalého čtenáře se pokusím přiblížit „know-how“ takové místní výstavy vín.
 
Město Napajedla
 
napajedlaNapajedla, město ležící v úzkém údolí řeky Moravy, v geologicky zajímavé lokalitě tzv. Napajedelské brány mezi Hornomoravským a Dolnomoravským úvalem, jsou zajímavé mimo jiné také svou vinařskou tradicí. Pro vzdálenějšího milovníka vína je to možná překvapivé, ale vinařská tradice Napajedelska je velmi stará. Víno se na místních příkrých svazích pěstuje již od 14. století a starobylé viniční tratě např. Stará hora, Radovany nebo Dubová jsou toho dokladem.
 
Pěstované odrůdy 
 
informaceRéva se zde nepěstuje ve velkých souvislých plochách, pro tento mikroregion jsou typické menší neucelené vinice roztroušené na jižních a jihozápadních svazích svažujících se k řece Moravě. V okolí leží známé vinařské obce jako Kudlovice, Traplice, Mařatice, Modrá. Ve vinicích je možno nalézt typickou odrůdovou skladbu pro severní okrajové vinařské oblasti: Müller Thurgau, Rulandské bílé, Muškát moravský, oblíbené jsou také modré odrůdy Zweigeltrebe nebo Rulandské modré. Vyráběná vína se díky rozmanitému půdnímu profilu vyznačují typickými travnatými a květnatými buketními tóny, jsou extraktivní s bohatou aciditou, pitelná, vhodná pro delší zrání v lahvi.
 
33. ročník výstavy 

rocnik vystavyTradičním pořadatelem místní výstavy vín je Vinařská sekce místní organizace Českého zahrádkářského svazu. Tento hrozivý oficiální název pořádajícího spolku je pozůstatkem z dob minulých, ale díky ČZS se akce tohoto typu udržely dodnes. Letošní 33. ročník opět umožňuje prezentovat vína všem malovinařům, zahrádkářům, vínomilcům i velkovýrobcům. Vystavovat může v podstatě kdokoli. Můžete zde najít více jak 37 odrůd révy vinné, cca 400 vzorků vín. Každý vzorek čítá dvě lahve 0,75 litru. Značení vín odpovídá vinařskému zákonu, ale není vyžadováno ani ověření kvality hroznů ani certifikát jakosti vína. Každý vinař dává víno na výstavu zdarma, proto mu pořadatelé umožňují prezentovat svůj produkt dle jeho představ.
 
Image
 
 
Průběh degustací 

degustacePomyslný „hlt“ vína z každého vzorku je určen pro hodnocení v odborných komisích. Vždy týden před výstavou se na pozvání pořadatelů sejdou zkušení degustátoři z okolních obcí (to kvůli objektivitě), aby „ocenili“ v anonymní degustaci jednotlivá vína. Používá se zaběhlý 20tibodový systém hodnocení, vinaři jsou zde konzervativní. Jsou vyhlášeni šampióni v jednotlivých odrůdách a pořadatelé dávají do tisku katalog výstavy.
 
Kompletní katalog vín ke stažení v pdf
 
Slavnostní událost 

slavnostni udalostVlastní košt vína je poměrně slavnostní událostí. V sále „Kulturáku“ v zámeckém parku se schází všechny věkové skupiny milovníků vína již v 9.00 hodin na slavnostním zahájení. Sál je plný. Každoročních cca 300 návštěvníků je bohatě za rámcem možností pořadatelů. Kroužky koštujících v přeplněném sále vedou nekonečné diskuse o jednotlivých vzorcích, srovnávají své víno s ostatními, mudruje se nad barvou, vůní, vzhledem… Atmosféru zahušťuje neodmyslitelná cimbálová muzika. Košt vína je vpravdě „folklórní“ záležitostí a je nutno zažít ho na vlastní kůži.
 
Oblíbené odrůdy 
 
oblibene odrudyNejoblíbenější odrůdy jsou Sauvignony, Ryzlinky rýnské a Rulandské šedé či bílé, které mizí z regálů mezi prvními. Místní patrioti ovšem vyzdvihují napajedelskou „Müllerku“ nebo Muškát, jejichž aroma je opravdu typické a i odborníci se ne vždy shodnou při jejich hodnocení. Zdejší vína jsou prostě osobitá tak jako jejich tvůrci a lidé jsou si díky dobrému vínu bližší. To je pravidlo, které prostě platí!
 
Image
 
Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde. Fotografie - archiv autora.
 
 
 
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Jirka  - Košt
    Před lety jsem na podobné akci byl. Úplnou náhodou jsme se během výletu k takovému oblastnímu vinnému přeboru dostali. Atmosféra úžasná, víno bohužel hodnotit nemůžu, musel jsem řídit :-(
  • vinná muška :-)  - až žijí malé akce :-)
    Od napsání článku sice už uběhla dlouhá doba, ale období místních výstav vín se rychle blíží :-) http://dobranalada.cz/2011/02/kosty-a-vystavy-vin-2011/
Komentářů (2)