VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Vyhodnocení
Pátek, 30 Březen 2007 00:00

Degustace 10 „kabernetů“ - VyhodnoceníPo delší absenci vinné tématiky vám GurmetKlub společně s první degustační jednotkou pod vedením Jaroslava Kolečkáře přináší detailní vyhodnocení testu deseti vín „kabernetového“ typu (první díl najdete zde). A když se řekne detailní, tak si pod tím můžete představit komplexní hodnocení každého vzorku včetně detailního popisu barvy, buketu a chuti. Doporučuji k pečlivému prostudování, ideálně se sklenkou dobrého červeného v ruce.

 

První díl degustace úvod, charakteristika odrůdy

Fotografie lahví a etiket najdete na konci článku.

 

1. Cabernet Sauvignon, Česká republika

Ročník: 2004

Obsah alkoholu: 12,4%

Poznámka: víno s přívlastkem výběr z hroznů, barrique

Oblast: Moravská VO, podoblast Mikulovská, vinařská obec Perná viniční trať „Goldhamer“

Vinařství: MIKROSVÍN Mikulov

Cena: 249,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: čiré, tmavě fialové

Buket, aroma: Dominantní aroma dubového sudu je celkově nepříjemné a pichlavé, rozhodně není typické. Marně hledám deklarovanou ovocitost. V nose zůstává podezření na přítomnost těkavé kyseliny.

Chuť: První dojem potvrzuje podezření, jednoznačně dominuje kyselina octová. Dubový sud neharmonii spíše dotváří.

Celkový dojem: Víno netypické a neharmonické. Velké zklamání naší degustace přichází hned v úvodu. Moravské víno propadlo mezi světovou konkurencí až na dno, díky technologickým nedostatkům. Potenciál přívlastkového výběru je ztracen a vysoká cena lahve zamrzí. Snad nám to někdy Mikrosvín vynahradí, zatím voláme po nápravě naší moravské reputace.

Známka: 4,0 (alt.2,9)

 

2. Cabernet franc, Maďarsko

Ročník: 2003

Obsah alkoholu: 13%

Poznámka: barrique

Oblast: Mátraalja

Vinařství: Szölöskert

Cena: 123 Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrná, světle fialová

Buket, aroma: Velmi jemné ovocné příjemné aroma černého rybízu s „barikovým“ elegantním pozadím.

Chuť: Suché, šťavnaté, velmi stylově čisté víno dává vyniknout odrůdě. Víno evropského švihu. Dojem trochu kazí kratší persistence a trochu pichlavý tanin v závěru.

Celkový dojem: Ojedinělá odrůda Cabernet franc v naší sérii prokazuje svou příslušnost k rodině „kabernetů“. Velmi dobré víno, příjemné překvapení naší degustace. Přes slabší extraktivnost bezesporu obhájilo své zařazení mezi světové velikány. Poměr cena – kvalita více než vynikající.

Známka: 1,9 (alt.2,0)3. Alexis Cabernet Sauvignon, Francie

Ročník: 2004

Obsah alkoholu: 13%

Poznámka: Vin de Pays d‘Oc

Oblast: Languedoc - Roussillon

Vinařství: Alexis Lichine

Cena: 155,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, granátové

Buket, aroma: Aroma jemné, čisté, nepříliš typické. Černý rybíz zůstává někde ukryt, ale v pozadí vystupuje deklarovaná zelená paprika.

Chuť: Suché víno lehčího typu, které přes počáteční neutrálnost přináší v závěru příjemné odrůdové aroma. Tělo je pevné díky výraznější tříslovině.

Celkový dojem: První francouzský vzorek potvrzuje solidní kvalitu ve své kategorii Vin de Pays za velmi přijatelnou cenu. Dobré typické víno, technologicky zvládnuté, ideální pro dlouhé zimní večery.

Známka: 2,2 (alt.2,0)


4. Réserve Spéciale Bordeaux Rouge, Francie

Ročník: 2004

Obsah alkoholu: 12,5%

Poznámka: Appellation d’Origine Controlée

Vyrobeno z hroznů odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet franc, Malbec a Petit Verdot, které jsou vybrány z celého území Bordeaux.

Oblast: Bordeaux

Vinařství: Barons de Rothschild

Cena: 369,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, tmavě cihlově červené

Buket, aroma: Vůně netypická, ikdyž u této kupáže nelze očekávat odrůdový charakter. Neutrální až skromná, v závěru lehce ovocná.

Chuť: Víno velmi suché, s vyšší tříslovinou. Svěží, ale v dlouhé dochuti až neharmonické. Deklarované chuťové tóny ovoce a hladkých tříslovin nenacházím.

Celkový dojem: Víno vyhlášeného výrobce, majitele Chateaux Lafite barona de Rothschilda zůstává daleko za očekáváním. Uspokojilo by možná v nižší jakostní a především cenové kategorii. Typická směs oblasti Bordeaux neupoutala.

Známka: 2,5 (alt.1,8)5. Lurton Cabernet Sauvignon, Argentina

Ročník: 2003

Obsah alkoholu: 14%

Oblast: Mendoza

Vinařství: Bodegas Lurton

Cena: 259,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, tmavě granátové

Buket, aroma: Intenzivní ovocitá vůně. Čitelný alkohol trochu narušuje aroma čerstvých lesních plodů. V závěru vystupují cizokrajné mentolové a pepřové tóny.

Chuť: Suché víno s robustní texturou a příjemnou svěžestí. Potenciál velkého vína sráží výrazný alkohol a také jen střední persistence. Příjemný šťavnatý tanin v závěru se snoubí s ovocitostí zralých citrusových plodů, ale rychle odchází.

Celkový dojem: Představitel argentinských kabernetů potěšil především vynikajícím stylem. Jako jeden z mála „nebarikových“ vzorků byl svěžím zpestřením a zaujal. Kvalitní výrobce.

Známka: 1,4 (alt.1,4)

 

6. Caliterra Cabernet Sauvignon, Chile

Ročník: 2005

Obsah alkoholu: 14%

Poznámka: RESERVA, barrique

Oblast: Central Valley

Vinařství: Bodegas Caliterra

Cena: 250,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, tmavě krvavě červené

Buket, aroma: Mohutná výrazná komplexní vůně. Do nosu udeří exotické aroma ostružin a fíků, v pozadí dotváří dojem vanilka dubového sudu. V dlouhé závěru se objevuje aroma kůže.

Chuť: Šťavnatá, kulantní, velmi ovocitá chuť s dlouhou persistencí. Černý rybíz a tmavé lesní plody poukazují na ušlechtilost vína a vysokou technologickou vyspělost výrobce. Drsnější tříslovina, která koresponduje s mládím vína, je pevně strukturovaná a nekazí závěr.

Celkový dojem: Velké víno. Tento kabernet je mnou korunovaný král naší degustace kabernetů. Skvělý moderní styl vína a cizokrajná pestrá ovocitost prostě nadchnou. Mládí a kvalita tohoto vína mu dávají potenciál pro další zrání.

Známka: 1,3 (alt.1,4)7. Nederburg Cabernet Sauvignon, Jižní Afrika

Ročník: 2004

Obsah alkoholu: 13,5%

Poznámka: barrique

Oblast: Paarl

Vinařství: Nederburg

Cena: 225,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, granátové

Buket, aroma: Dobře čitelné dominantní aroma dubového sudu, borůvek a vanilky. Velmi intenzivní ušlechtilá vůně nabízí také rostlinné tóny eukalyptu, máty a kávy. Vůně nadchne.

Chuť: Víno je v chuti spíše kulaté se zbytkem cukru, postrádá harmonickou sametovost. Dotek dubového sudu je dominantní. Plnost podporuje příjemný tanin.

Celkový dojem: Velmi dobré víno, vyrobené renomovaným výrobcem, který drží vysoký standard a styl svých vín. Je to typický představitel moderní jihoafrické produkce.

Známka: 1,5 (alt.1,4)

 

8. BIN 45 Cabernet Sauvignon, Austrálie

Ročník: 2005

Obsah alkoholu: 13,5%

Poznámka: barrique

Oblast: South Eastern

Vinařství: Lindemans

Cena: 285,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: tmavě krvavé až neprůhledné

Buket, aroma: Intenzivní ušlechtilá vůně ve které dominuje aroma černého rybízu, v pozadí tóny rozinek a pralinek.

Chuť: Lahodné kulaté víno, robustní tělo s ovocitou černorybízovou chutí. V pozadí příjemná tříslovina a výrazný dubový podtext. Znatelně alkoholické víno s dlouhou persistencí.

Celkový dojem: Představitel australské školy kabernetů rozhodně nezklamal. Má všechny typické znaky, včetně určité uniformity.

Známka: 1,7 (alt.1,7)9. Woodbridge Cabernet Sauvignon, USA

Ročník: 2003

Obsah alkoholu: 13%

Poznámka: barrique (francouzský i americký dub)

Oblast: Central Valley, Kalifornie

Vinařství: Robert Mondavi - Woodbridge

Cena: 299,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskrné, hluboce krvavě červené

Buket, aroma: Mohutná „bariková“ vůně s výraznou vanilkou pocházející převážně z amerického dubu. Chybí ovocitá svižnost.

Chuť: Víno na první dojem v chuti kulaté s dlouhou persistencí, bohaté. Dubový sud je dominantní. Temné náznaky ovocitosti černého rybízu.

Celkový dojem: Velmi dobré víno, naprosto typické pro brilantní styl Roberta Mondaviho. Možno jednoduše charakterizovat jako „nadupaný barrique“. Nezklame, ale ani neoslní. Uniformní představitel americké produkce, který prostě patří do světových třídy.

Známka: 1,8 (alt.1,7)10. MAXIMO Tempranillo – Cabernet, Španělsko

Ročník: 2002

Obsah alkoholu: 13%

Poznámka: Vino de la Tierra de Castilla, zrání 6 měsíců v sudech barrique

kupáž odrůd Tempranillo, Cabernet Sauvignon

Oblast: Central Spain

Vinařství: Bodegas Maximo

Cena: 175,- Kč

vzhled

buketchut 

Vzhled, barva: jiskřivé, tmavě granátové

Buket, aroma: Vůně je méně intenzivní s velkým závěrem typického tmavého lesního ovoce s kabernetovou fialkou. Dubový sud je velmi jemný až neznatelný.

Chuť: V ústech kulantní, plné a harmonické. Mimo výrazné třísloviny a čistý „barikový“ styl upoutá ovocitá svěžest. Textura sametová, dochuť spíše kratší.

Celkový dojem: Typické kabernetové, velmi dobré víno moderního stylu. Spojení tradiční španělské odrůdy a klasického Cabernetu Sauvignon dává zajímavý výsledek. Závěrečné víno potvrdilo vyzrálost a jemnost staršího ročníku. Nutno dát za pravdu dovozci, ve své cenové kategorii dobrá „hodnota za peníze“.

Známka: 1,9 (alt.1,6)

 

Fotografie lahví / etiket

Image

Image 


Slovo závěrem

verdiktDegustace měla u všech zúčastněných velký úspěch. Pestrá přehlídka vín kabernetového typu dokládá rozmanitost celosvětové nabídky, vína byla celkově na vysoké úrovni. Zároveň můžeme konstatovat, že tentokrát jednoznačně zvítězila jihoamerická vína. Až si odpočineme od cizokrajných aromat, srovnáme chuťové buňky moravskými „Burgundami“ a „Vlašáky“, tak se určitě sejdeme nad další sérií vín. Nechte se inspirovat, možností je nevyčerpatelná řada.

Ondřej - GurmetKlub.cz

Všem zúčastněným v čele s Jaroslavem Kolečkářem děkuji za krásný a podrobně zpracovaný test (viz. fotografie).

Image 

Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde.

 

Články s podobnou tématikou

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Díl první

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Vyhodnocení 

TEST: Müller Thurgau 3x jinak

VÍNO: Úvod do testování vín

ÚVAHA: Investice do vína

NÁZOR: Víno a jídlo

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)

badge = 'Linkuj si !'; document.writeln(badge); pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • ptiger  - microsvín
  snad jsem měl smůlu, ale Cabernet z moravských luhů mi vždy nesedl. Pokud už zařazujete maďarské velkoproducenty, tak zkuste někdy i rumunského, myslím, že oblast červených vín se dost zlepšila-Merlot i Cabernet patří už k tomu lepšímu. Víno od Rotchilda- nevím, zdá se mi příliš levné, ale je pravda, že jsem jednou něco od té fimy pil a termín "navoněná bída" byl dost přiléhavý...je to prostě firma pro američany, prodává jméno, něco jako Moet Chandon..
 • Limm  - Nákup
  Zajímavé srovnání! Dají se prezentované vína zakoupit někde na jednom místě? Děkuji
 • matesola  - ad mikrosvín
  To je mi překvapení. Kdy už toho konečně nechaj(moravští vinaři) a nebudou se podřizovat trendům. Český cabernet ať je to Moravia, Franc nebo Sauvignon jsou mi za ty peníze k smíchu. Proč se nesoustředí na odrůdy jako je Zweigeltrebe, André apod.. nebo ještě lépe ať nedělají červená vůbec. Vinaství jako Reisten a určitě se jich pár najde produkují max. růžové.To je jako by si v Alsasku řekli jdem dělat Cabernet ať jsme trendy. Samozřejmě, že se najdou tací, co vinifikaci červeného v tý kvalitě jaká tady v čr může být, zvládnou dobře, ale pak cena za tato vína naprosto není konkurenceschopná. Jak dlouho si myslí, že čech bude hlupák a nacionalista a bude tolerovat špatně udělaný červený jakostky z bariku nebo celkem obstojný přívlastek, ale za nesmysl peněz. viz Springer. V bílém je síla moravských vín a specielně ryzlink od mikrosu je pro mě důkaz, že to nejsou lemplové a umí svou práci skvěle. Všimněte si prosím ještě jedné věci. U francouzských vzorků není uvedeno zrání na sudu. Protože oni ho nikdy neuvádí, možná jen v technických "notičkách" a důvod je ten, že oni s ním prostě umí pracovat a nemají potřebu to deklarovat.
 • J.K.  - re:
  V prvním díle článku je odkaz na internetový obchod. Vše bylo objednáno jednoduše dobírkou. Ale možností na internetu je několik.
 • matesola  - barik
  Ještě takovou pitchovinku: Ten dědeček co je na zdi za vámi má opravdu dobrou hlášku :)) ale zbývá tam dodat: a ne eném z barika ;)))
Komentářů (5)