ÚVAHA: Moravská vína versus Evropa
Čtvrtek, 21 Prosinec 2006 00:00
ÚVAHA: Moravská vína versus EvropaPsát na toto téma je dnes oblíbenou záležitostí a já se nechci pouštět do dalších výčtů úspěchů a neúspěchů tuzemských vín, do srovnávání ploch vinic jednotlivých zemí a produkce vína na jednoho obyvatele. Stačí kliknout na webovou adresu svcr.cz a každý čtenář má podrobné informace od Svazu vinařů ČR. Je jisté, že moravská vína, potažmo i česká vína, mají potenciál na to, aby se prosadila na evropském trhu.

 

Ideál neexistuje 

idealSamozřejmě hovoříme o vysoce jakostních vínech. Problém zůstává v hlavách mnohých vinařů, kteří setrvávají na svých pozicích výrobců levných, sudových, mnohdy křtěných a nezajímavých vín, která se dají u nás pořád dobře prodávat. Je věcí neznalých zákazníků, proč ještě dávají takovým vinařům vydělávat. Měli bychom si vážit poctivých a dobrých vín, špatná je třeba pranýřovat.

 

Zvláštní zkušenost

vinoÚVAHA: Moravská vína versus EvropaZúčastnil jsem se nedávno v jednom českém městě firemní akce. Hlavním bodem večerního oddechového programu byla naplánována řízená degustace vín s moravskou cimbálovou muzikou. Degustaci vedl znalec - sommeliér z nějakého hotelu, prezentoval postupně asi tucet vín z Francie.

Pominu-li jeho laický výklad dějin světového vinařství a naprosto neuvěřitelný návod na nákup kvalitních vín (např.: „…kvalitní víno poznáte v obchodě podle tvaru lahve a usazeniny na jejím dně…“?!?), zaujala mě arogantní přehlíživost autora přednášky k našim moravským vínům. Poznámky typu: „To u vás na Moravě nedokážete!“ nebo „…o takovém vínu můžeme u nás jenom snít…“, mě vyváděly z míry. Řekl jsem panu sklepníkovi svůj názor na jeho odbornost, ale moc si z toho evidentně nedělal. Zahleděnost do francouzských vín je příznačná pro mnoho „vínaznalců“, především z nevinařských regionů.

Proč objevovat a prezentovat kvalitu tuzemskou, když mají jednoduše na dosah kvalitu osvědčenou evropskou? Problém našich vinařů nespočívá v kvalitě jejich vín, tam už mají vysokou úroveň, ale v jejich propagaci. Můžeme polemizovat o různých vínech nebo producentech, ale je tady tradice a potenciál o které je možno se opřít.

 

Návod na šťastný vinný život 

vinonalPoznávání vína je nekonečný proces, který může příjemně naplnit velkou část lidského života. Kdo tvrdí, že je znalec vína, musí mít obrovskou dávku sebevědomí, hluboké odborné znalosti a mnohaletou praxi. Všem těmto „vyvoleným“ blahopřeji. Ostatním milovníkům vína doporučuji užívat při výběru a pití vína vlastní fantazii a invenci. Je úžasné srovnávat vína z různých světadílů, porovnávat jednotlivé výrobce a země. A stejně tak je úžasné dojít k poznání, že moravská i česká vína jsou ve své kategorii kvalitativně srovnatelná s jinými. Jen bude třeba dát to Evropě náležitě najevo…

Image 

 

Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde. 

 

Další články s vinnou tématikou

VÍNO: Úvod do testování vín

ÚVAHA: Investice do vína

NÁVOD: Domácí výroba vína

NÁZOR: Víno a jídlo 

TEST:  Muller Thurgau 3x jinak

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-) 

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Florentyna  - Moc krásná úvaha!
    Myslím si, že i čeští a moravští vinaři mají mnoho příležitostí, jak o sobě dát vědět, aniž by k tomu potřebovali tučné marketingové rozpočty. Chce to jen trochu zdravého rozumu, špetku odvahy a hlavně nečekat na nějakou paušální pomoc shora, která stejně nepřijde. Sama mám moc ráda tuzemská vína, v zahraničních se téměř nevyznám. Ani necítím velkou potřebu honit se za francouzskými nebo kalifornskými víny, protože k české kuchyni a k tomu, co doma vařím, si doplněk od našich vinařů obvykle najdu.
  • pixy
    Už dlouho se držím pravidla: bílé moravské, červené raději odněkud z jihu. Mám rád suchá, lehká bílá vína, ta se na Moravě daří moc pěkná. Červená naopak raději plná, silná, a to je možná ten případ "to na Moravě nedokážete". Samozřejmě je to přehnané (a ten "odborník" byl prostě blb) - jsou ročníky, kdy i psí víno u plotu je z fleku kabinet, ale obecně je průměrné italské/chilské/kalifornské/australské srovnatelné, ne-li lepší než přívlastkové moravské. To subtropické sluníčko prostě nenahradí sebelepší péče.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Vino z Cech
    Florentyna: Otazka propagace naseho narodniho vinarstvi by se dala urcite zpracovat v rozsahu jedne diplomove prace:) Je pravda, ze dost zalezi na samotnych vinarich.. Jen produkovat kvalitni vino samozrejme v dnesni dobe nestaci.. ale to plati u vsech produktu. pixy: Jsem na tom stejne. Posledni dobou vyhledavam mlada, lehka, kvalitni a sucha bila vina. Neni v mych moznostech byt "znaly vinar", proto jsem se prepnul do modu "pouceny uzivatel". Vina si vybiram s chladnou hlavou. Rad objevuji nove vinare.. ale mam samozrejme i sve oblibene vinarstvi a odrudy. Cervene moc nepiju, kdyz uz... tak take radsi volim lahev ze zemi "slunci zaslibenych" :-))
  • J.K.  - dle libosti
    Zasadu: bile z Moravy, cervene z Italie-Spanelska-Francie dodrzuju podobne. Ale letos jsem uz objevil nekolik velmi jiznich a velmi zdarilych cervenych vzorku ve sklepe v Hruskach. Neustale se rad nechavam prekvapovat... :-) A proto na zdravi!
  • DolceVita  - In vino veritas
    Z doby ziti mimo republiku jsme zvykli víno konzumovat prakticky ke každému jídlu. Máme svůj vlastní vinný sklep, tak ho pravidelně zásobujeme tím, co nám chutná. Časem si člověk chuť vytříbí a najde si ty své oblíbené značky. Bílé mám ráda Chardonnay, červené Shiraz, Merlot ... podstatné je to, že nějak v některých českých vínech postrádám to sluníčko a lehkost půdy, která v těch jižnějších státech je. Často nakupujeme i přímo u vinařů (Fracie, Švýcarsko), tady v ČR jsem si našla výborná vína z Austrálie, Afriky, naposledy Argentina. Když jsme se rozhodli zajet na nákup vína v létě do nejmenovaného moravského sklepa, důkladně ochutnali, rozvážně vybrali to, co nám chutnalo a udělali celkem slušnou objednávku několika desítek vín, těšili jsme se, až ráno budou ze sudů stočena do lahví a odvezeme si je domů. Až doma jsme zjistili, že se některé značky vína chutí poněkud citelně lišily od ochutnávky! Docela mě to zamrzelo, a přešla chuť hledat zajímavá vína v českých malých sklepích (i když do jedné seriózní vinotéky chodíme a nyní jsme nějaké to výborné červené objednali :-) Nemůžu si pomoci, ale já na ta vínka z jižních států nějak nemohu dát dopustit.
  • corky  - červené i na Moravě
    Pixy, co se týče chutí, jsem na tom stejně jako Vy. A až donedávna jsem si myslel, že na Moravě červené s tou exkluzivní chutí a buketem nejde udělat. Už si to nemyslím =). Kdybyste neměl co dělat, zkuste zajít třeba na Petřínské terasy v Praze a dát si tam Modrý Portugal barrique. Výrobce jsem zapomněl (nějaké nové vinařství odněkud ze Slovácka), ale číšník bude vědět. Za flašku vysolíte kolem tří stovek (to už je na tuzemské víno celkem hodně, ale zas to máte s výhledem na Hrad =)) a zjistíte, že těch moravských vinařů, co to červené dle Vašich preferencí umí, není moc, ale jsou, chce to jen hledat. A co si budem nalhávat, pro mne je to hledání super zábava =)
  • maiin  - Francie vs ČR a zbytek světa
    Problém je v tom, že dnes je sommeliér pomalu každý, kdo disponuje řitním otvorem. Díky tomu jsou zde prezentovány patoky s nálepkou "Made in France", jež mohou polknout pouze zoufalci, kteří doposud jeli jen v krabicákách. Jinak si myslím, že pro "běžného" spotřebitele (jako jsem třeba já), který většinou kupuje lahve v rozmezí 250-750 Kč, jsou mnohem zajímavější vína z Chile, Austrálie, Nového Zélandu atp., než vína z Francie. Když zaplatím 20 EUR za víno z Austrálie, dostanu víno za 20 EUR. Pokud jde o francouzská vína, mohu dostat cokoliv ... Situace na Moravě se v posledních letech hodně zlepšila, takže je možno koupit i velmi dobrá červená vína, často ovšem za ceny, za které by bylo možno pořídit o řád lepší víno z Chile. P.S. Nemám nic proti vínům z Moravy, některá bílá mám moc rád, ale jelikož si bankovky netisknu, hledám vždy "BEST VALUE".
  • Daniel Broz  - Kvalita a kvalita
    Jsem dovozce francouzskych vin, takze mam v tomto regionu celkem prehled, ale rad si dam pochopitelne jakekoliv dobre vino a to i treba z Moravy, kde jiz 2roky hledam vhodneho dodavatele. Jenze tam je vzdycky problem s kvalitou, opravdu mam nekdy pocit, ze moravsky vinar si stale mysli, ze lidi oblbne nejakym druhakem, ktere drze vychvaluje do nebes a kdyz pozaduji kvalitu, tak mi nabidne sice dobre vino, ale za cenu treba 250Kc za lahev. Vsem moravskym vinarum a skalnim zastancum moravskych vin bych doporucil degustaci ve Francii, aby pochopili, ze to, co si tady dovoli mnohdy moravsky vinar dat na trh, by si tam nikdo nedovolil a ta vychvalovana moravska kvalita je na zapade proste samozrejmosti. Ve francouzskem regionu Alsace, kde se pestuji shodne odrudy jako na Morave stoji treba Riesling 5Euro a je naprosto skvely, takze ocekavam, ze stejne kvalitni Riesling mi moravsky vinar za 140Kc nabidne, misto toho se ceny stejne kvalitnich vin pohybuji v rozmezi 250-350Kc. Muj nazor je, ze chvala moravskych vin stoji predevsim na lidech, kteri nic jineho nepiji, takze jakou kvalitu pak chteji srovnavat?
  • Jaroslav Koleckar  - Ad Daniel Broz
    Vas nazor sdilim jen castecne. Moravsky vinar zije s moravskym vinem, proto ho zna nejlepe. A protoze i sem uz dorazila civilizace (!) muze srovnavat s okolnim svetem. Napriklad Rakousko je tady za rohem mnohem bliz nez Francie. Podnikani ve vinarstvi je specificka cinnost a kalkulovane relace cen vina nejsou vzdy na miste. Berte v uvahu, ze u nas je spousta lidi, kteri proste na degustaci do Francie vyrazit nemohou, ikdyz by je to nepochybne zajimalo. Kazdy znalec vina se za znalce vina pasuje vetsinou sam, at si tedy obhaji svou objektivitu. P.S. Osobne piju skvela moravska bila vina za 35,-Kc, ale jak je distribuovat do Prahy vam bohuzel neporadim.
  • Daniel Broz  - jeste jednou
    Dovolim si jeste jednou reagovat, protoze v odpovedi p.Koleckare na muj prispevek se mozna ukazuje zakopany pes! V zasade moje prvotni reakce je v naprostem souzneni s vetou v clanku - cituji "Problém našich vinařů nespočívá v kvalitě jejich vín, tam už mají vysokou úroveň, ale v jejich propagaci", kde bych jeste doplnil slovo marketing. Jestlize vy pijete skvele moravske vino za 35Kc, a zde predpokladam, ze je radne zdanene a s DPH, tak proc toto vino nelze distribuovat, proc neni na trhu a nebo si to moravsti vinari nechavaji pro sebe a okoli a na trh davaji patoky, nebo tyto vina za mnohem vyssi cenu. To je pak jeste vetsi problem, nez jste v clanku napsal. K cemu mi je obchod, ktery prodava jen svy rodine, krejci, ktery sije jen pro svy znamy a autobus jen pro kamarady?? Nepropagujte vino, ktere ma vinar schovane pod posteli, nybrz ktere je v obchodech, stejne tak se bavme o kvalite vin uvedench na bezny trh.
  • Guest  - Pane Kolečkáři,
    víno (skvělé) za 35 Kč je utopie. Jistě je možné polemizovat s necitlivou formulací sommeliéra, ale dosud jsem se nesetkal s nikým, kdo by vychvaloval moravská vína poté, co absolvoval běžnou ochutnávku ve francouzském sklepě. Je jistě pěkné, že vlastenecky věříte tomu, že moravská vína mohou konkurovat světovým, ale (naše) konkurenceschopnost se měří spíš tím, kdo se chce srovnávat s námi - a dosud jsem neslyšel o tom, že by evropští vinaři chtěli konkurovat našim vínům. Je mi líto, ale jezdil jsem na Moravu za vínem víc než 25 let, takže nevěřím, že bych něco podstatného přehlédl. Ano, vín za 20 - 40 Kč máme tolik, že bychom s nimi mohli napustit novomlýnské nádrže, ale pít bych je nechtěl.
  • Jaroslav Koleckar  - Re:
    Po pravde nevim, cim jsem predchazejici autory tak nastartoval. Uvedena cena vina nebyla samozrejme cenou obchodni na regale, ale cenou prvovyrobce. A o danovem systemu se tady urcite bavit nechceme. Nepropaguji vina ktera mam zamcena ve svem sklepe, propaguji moravskou vinarskou tradici. A moravsky vinar nebude asi nikdy typicky tim, ze exportuje velke objemy vina do celeho sveta. Absolvoval jsem degustace ve francouzskych sklepech, ale na nase vina jsem nezanevrel. Kazdy kdo stal s nuzkama ve vinici a dychal moravsky vzduch, mi musi rozumet. O kvalite diskutujme, ale nezatracujme.
  • Guest  - Moravská vína
    Na tento portál jsem se dostal náhodou, ale jsem milovník vína a myslím, že zatracovatelé moravských vín nemají pravdu. Je samozřejmě pravda, že na Moravě jsou vína kvalitní i nekvalitní a vinaři slušní i ti druzí. Všichni víme, že pro bílá vína jsou na Moravě podmínky dobré a je hodně vinařů, kteří z nich opravdu kvalitní vína udělají. Pro červená se už musí povést ročník, prostě to slunce normálně chybí. Každý, kdo je jen trochu objetivní, musí uznat, že kvalita a standard moravských vín se za posledních 10 let obrovsky zlepšil. Ten marketing už se někteří také naučili, asi je ale něco jiného, když porovnáte p. Michlovského, Horta, Reisten atd. s malovinařem v D. Dunajovicích s roční produkcí několika málo tisíc lahví, tam asi marketing moc nebude, své víno prodá i tak, a technologii na to, aby měl každý rok stejně vysokou kvalitu také nemá, takže když od něj chci nakoupi, musím opravdu ochutnat již nalahvované nebo ho musím znát již dlouho a vědět, co a jak dělá. Také se mi líbí vysoký standard prezentace vína v zahraničí, ale i tam se prodává víno u malovinaře v garáži a ty super degustace nemá každé vinařství. Takže myslím, že zatracovat naše vína a vinaře není na místě.
  • dyžon  - Všichni víme, že pro bílá vína jsou na M
    Před týdnem jsem se vrátil z Burgundska (15. května 2007) a zrovna tam třešně zrááály... fakt si myslíte, že jsou podmínky pro růst vína srovnatelné? tedy před týdnem byly ty třešně takový žlutočervený, dnes asi už budou do ruda - pamatuju si odedávna, že třešně dozrávají na strážnický folklórní festival. Fakt jsou ty podmínky srovnatelné?
Komentářů (14)