ÚVAHA: Žlutá limonáda – kulturní dědictví?
Pondělí, 26 Únor 2007 00:00

TEST: Žlutá limonáda – kulturní dědictví?Kdo by jí neznal, žlutou perlivou královnu školních večírků, letních táborů a vesnických tancovaček. Její žádostivé bublinky neúnavně dráždily patra několika generací školáků, dělníků, úředníků i sportovců. Ať si oblékla normalizovanou průhlednou třetinku, udělala si pohodlí v komfortní sedmičce nebo podlehla kouzlu nekonečného prostoru plechového soudku, vždy byla dokonale žlutá a všemi oblíbená. Ach ta božská limonáda..

 

Žluté nostalgické brýle

bryleUž popravdě ani nevím, jestli mi skutečně chutnala. Ale dobře si vzpomínám na chvilky radosti, když jsem jako dítě za odměnu dostal „chlazenou žlutou s brčkem“. Univerzální láhev, univerzální chuť, univerzální bublinky. Rodinná barevná rovnoprávnost. Pár odstínů od chmelu a přitom pomerančově přístupná.

Kdo si myslí, že jsem si před napsáním prvních dvou odstavců říznul Mirindu čistým alkoholem, mýlí se :-) Jen jsem nechal volný průchod lehčímu nostalgickému blouznění. Fenomenální žlutá limonáda si to zaslouží*.

*pozor na zvraty v následujícím textu!


Porevoluční přebarvení

zmenaO významu žluté limonády v době předrevoluční není pochyb. Ano, existovalo i několik dalších limonádových „vzorů“ - malinovka, Vinea, Kofola a další. Nicméně v míře dostupnosti a chuťové univerzálnosti vedla pomerančová žlutá. K dostání byla v nezapomenutelných třetinkách, sedmičkách a sudech. V devadesátých letech jí z trhu vytěsnily výrobky koncernů Coca Cola a Pepsi. To neznamenalo její nedostupnost, ale spíš posun do kategorie „podřadné, obyčejné“. Klasická žlutá v dnešní době konkuruje pouze cenou, což má za následek zvýšenou produkci „barevných dvoulitrovek“ v cenách od 5 Kč.Snoubení „žluté“ s čímkoli

TEST: Žlutá limonáda – kulturní dědictví?V situaci, kdy se zde na Gurmetovi bavíme o tom, jakou odrůdu vína zvolit ke kořeněné úpravě kuřecího masa, existuje řada lidí, kteří si k libovolnému jídlu naservírují půllitr žluté. Hrůzná je praxe nádražních bufetů, jídelen a většiny fastfoodů nabízet k libovolnému pokrmu 0,2 až 0,5 litru královského postmixu. Pominu fakt, že většina takových nápojů je nechutně přeslazená a přejdu rovnou k podstatě věci. Kombinace chuťově „vyšisovaného“ hamburgeru s hltem moderní verze žluté má za následek „gumování“ jakéhokoli, byť mizerného pocitu z polknutého sousta.


Vlasy hrůzou mi vstávají při vzpomínce na klienty školního bufetu, kteří si pravidelně objednávali: jednu žlutou, dvacet deka sekané a tři rohlíky. Když se takový stroj gastronomické zkázy rozjel a deset lidí v řadě v pravidelných intervalech plnilo své rezignované žaludky v rytmu sekaná – rohlík – žlutá, člověku začalo být až smutno.
Žlutá made in Tesco

TEST: Žlutá limonáda – kulturní dědictví?Abych dostál své roli neohroženého degustárora, rozhodl jsem se zakoupit a ochutnat vzorek nejlevnější „žluté“. Musím uznat, že jedná o produkt s výjimečným poměrem množství/cena. Možnosti, naplnit si košík až po okraj za méně než 180 Kč, se odolává jen těžko. Abych to zkrátil, vybral jsem si dvoulitrovou láhev pomerančové* limonády v ceně dvou návštěv veřejného pisoáru a šel domů testovat **.

Druhá šance

Žlutá a nejen ona dostávají v dnešní době druhou šanci v podobě rozšířené poptávky po točené limonádě. V Čechách si stále  klestí cestu převážně Kofola. Na Moravě a Slovensku jsou k dostání i kvalitní žluté, žluto-zelené a alternativní colové nápoje. Jejich výhodami jsou především nízká cena a nepřeslazená chuť. Už se těším, až se v létě v Novém Šaldorfu zastavím uhasit žízeň půllitrem zdejší jedinečné sudové „žluté“ (vyrábí pivovar Hostan). Globalizovaní producenti přeslazených patoků nechť se jdou prosím klouzat :-)

*Pomerančová limonáda musí opravdu obsahovat určité procento ovocného podílu a to 6,25%.

** Kromě nafocení lahve a jejího obsahu jsem zvládl pouze polknout dva doušky. Už první ve mně vyvolal představy o lahvi Domestosu smíchané s kilem cukru. Po druhém ochutnání putovala „žlutá“  na věčnost předplacenou službou „vodné stočné“.

 

Závěr?

Není žlutá jako žlutá :-) A jaký je váš postoj k fenoménu „žluté“.

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • pixy  - Můj postoj ke "žluté"?
  Nostalgicky krkací. Bublinky jen výjimečně, a pak je to většinou nějaká ta kola. Jinak v naprosté většině voda a ředěné džusy. =)
 • Guest
  behni si kupit do Lidlu tamojsiu najlacnejsiu citronovu malinovku od vyrobcu Maspex, ta znesie porovnanie aj so znamejsimi citronovkami Sprite ci 7-Up, ktore su napriek daleko vyssej cene tie podradne presladene
 • Guest
  k 'zlute' nic moc..zato k ZONce velmi dobrej;o)
 • corky
  Můj postoj? ANO! Mimochodem, luxusní malinovku mají v Kralupech nad Vltavou v nádražce - už jsem se zmínil, že ulítávám na nádražních restauracích =)? To by byl námět na článek, top 5 nádražek v ČR =).
 • Milan Kryl  - Pokud je cukr, tak je ještě dobře :)
  Pokud vím, tak tyto nápoje za 2 pisoáry trpí ještě jedním neduhem, který mi vadí ještě víc. A to je právě absence jakéhokoliv cukru na úkor ceny a nahrazení umělými sladidly. Bohužel se tomu nebrání ani dražší limonády, které to aspoň kombinují dohromady cukr + umělá sladidla.
 • Honzie  - Žlutá je dobrá
  Není nad dobrou točenou limonádu. Není snadné na ní narazit, ale existuje! Já osobně mohu doporučit domácí točenou limonádu v restauraci U Červinků (gurmeti určitě znají). Není sice žlutá, ale barvu v tomhle případě beru jako označení tohoto fenoménu :-)
 • Sim
  ja som skor kolovy typ, zltu by som uz nedal do ust. ale napadlo ma, ze moj otec hovori zltej limonade v 3dec flasi krachelka. takze by to mohla byt stopa, mozno povodny vyrobca (Krachel) alebo miesto kde to vyrabali (Krachelovce :-) ? neviem.
 • Guest  - Žlutá už není žlutá
  V pátek jsme se ponořila do hlubin krabice s recepty s úmyslem najít nějakou buchtu na víkend. Objevila jsem limonádové řezy,ale lístek po přečtení odložila,protože jedna z ingrediencí byla -1 malá žlutá obyč. limonáda.Tak jsem jen nostalgicky zavzpomínala na nesladkou točenou žlutou.Ona fakt byla dobrá. A taky červená! ...Jednu limonádu prosím!..Červenou nebo žlutou?....A dnes -Cola,Fanta,Sprite...Ne,ne.To nebrat.Skončila jsem u vody bez bublin..:-)A dnes koukám..O čem že se to tu nepíše?:-))
 • Ozzy  - A co teprve asfalt :-)
  Celou střední školu jsem chodil do bufáče ke školníkovy na Asfalt a Dva (pro neznalé Kofola ve skle a dva rohlíky). Druhá taková snídaně šampiónů byla přezdívání éčkovka a dva (žlutá limonáda - dostala tuhle přezdívku protože obsahuje nepřeberné množství různých přídatných látek tzv. éček) Chce se mi napsat a jaký člověk ze mě vyrostl :-)
 • HeWeR
  Dostal jsem žízeň.
 • DolceVita  - Skoro bych na ní zapomněla ;)
  Je to dávno, kdy jsem ji měla naposledy ;) Dnes ty limonády s jedovatými barvičkami nepiji, nějak jsem si odvykla. Vystačím si s přírodní minerálkou a džusem. V létě vinný střik je taky fajn. Nevím zda někdo zná limonádu s názvem Rivella. Je to švýcarský patent a vyrábí se z mléčné syrovátky (jak jinak :) Zní to skoro šíleně, ale je fakt dobrá! To se prostě musí ochutnat, nedá se s ničím srovnat a nevěřila bych, že něco tak dobrého vzniklo jako vedlejší produkt z mléka. Pivo říznuté sprajtem - zvané "panaché" 1:1 je taky inspirativní záležitost ;) Žlutá limonáda byla jedinečná ;)
 • Quo  - Žlutá v Brně
  Na žlutou v Brně zajděte do restaurace Szeged a poručte si „kombajnérku“. Je překvapivě lepší než kofola.
 • Kocour
  Klasickou zlutou pokud vim porad dela ZON Trebic... :-)
 • jirka  - žlutá
  je dobrá. Ono je to i vtipný
 • Guest
  a co takova broňa :)
 • Karl  - Jeeeee :o)
  No jo, univerzalne barevna limonada(TM) :o). A vzpominate si na oranzovou limonadu Brona? Kde je ji asi konec :o).
 • Trisolde  - ad Žlutá v Brně
  Kombajnérku vyrábí pivovar Černá hora, takže bývá k mání tam, kde čepují jejich pivo. V Brně například ještě v klubu Alterna.
 • Florentyna  - ZONka
  V mé rodné Třebíči a jejím okolí se nikdy nechodilo kupovat limonádu, ale zonku. ZON (=Zdravotní osvěžující nápoje) disponoval spoustou barviček, jednu dobu experimentovali i s modrou a zelenou, chvíli se také prodávala nord kola a viking kola (a ty byly vážně skvělé). Zonky se ale pořád (a stále ve stejných typických lahvích), pokud vím, prodávají v Delvitě. Limonádu už sice nepiju, ale tohle je fakt sentimentální nářez :)))
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Zluta reloaded
  Takze vitezem je ZONka:) Na Morave k dostani ve nejedne hospode. Idealni osvezovadlo pri letnich vinarskych toulkach :-)
 • Bali  - Fuj
  zlutou, zelenou nebo modrou limcu bych nevypila. Piju jen neperlivou vodu. Myslim, ze se do tela dostane "sajrajt" i jinym zpusobem, tak proc ho jeste pridavat v podobe takovych napoju?!
 • hanni  - zluta je nejlepsi
  presne jak je napsano, zluta limonada na morave je bud ve sklenene lahvi (jako driv :o)) nebo tocena do pul litru jako pivo (take jako driv :o)) a je opravdu vinikajici (jako driv :o)) srovnavat tuto zlutou sodovku s limonadami z tesca apod v PET nebo s Fantou ci Mirindou je pokus o srovnani nesrovantelneho :o))
 • burmajones  - žďár n.s.
  V Hotelu H (lidově též u Hajčmanů) točí žlutou 3 deci za 9 kč
 • loar
  Když já si pamatuju akorát Broňu a jen při vpomínce na ní mi vstávají vlasy na hlavě...
 •  - žlutá je dobrá
  Taková dobře vychlazená točená žlutá je v létě o sto procent lepší než kola!!! Teď už to občas vyměním za pivko, ale žlutá je nejlepší!!!!
 • Trebic
  Hej zluta je fajn,ikdyz jsem se take dal na pivo,ale barva zustala :-) jen jsem se chtel zeptat,jestli nevite jestli se da jestwe sehnat ZONka,uz jsem ji nejaky patek nevidel prodavat,tak me to mrzi,protoze ty byli nej!lahev trojka se zalohou prisla na 6kc a z toho 3kc zaloha,takze limonada vys vysla na 3kc,coz je pomalu levnejsi nezli voda a ta chut,to byl pozitek..tak kdybyste o ni vedeli,co se s ni stalo tak mi prosim pisnete na ivan.plonka@email.cz dekuji a zlute zdar :-)
 • Papo  - Sháním žlutou
  Žlutá limonáda je to nejlepší co existuje.Jsme Pražák a sehnat ji v mém městě je nemožné....nikdo neví co chci....proč nechci Fantu nebo mirindu se diví! Pokud někdo víte kde sehnat v PRaze pravou žlutou(nebo citrokolu) napište mi na MStokr@seznam.cz DIKY
 • Guest  - Amara
  Existuje ještě tzv. Amara čili žabí hněv? Zelená limonáda nepopsatelné chuti a pravděpodobně nepředstavitelného chemického složení?
 • Jarek  - Malinovka
  Já mám nejradši točenou malinovku co vyrábí pivovar Primátor. Vychlazený půllitr v létě je fakt osvěžující. Patoky jako Fanta nebo Sprite nemají žádnou šanci.
 • Guest  - zonka
  www.zon.cz :-) klasika
 • Guest
  zluta je zluta - tocena je super
 • L  - stará dobrá kombajnérka :)
  já nedám dopustit na žlutou od černé hory (vlastně na žádnou jejich limču - páč jsou všechny skvělý), je slazená stévií, s přidaným chmelem a existuje i v bezbublinkové verzi .) jenom je zvláštní, že v prodejně černé hory jsou limonády pořád o dost dražší než třeba v Globusu.
Komentářů (31)