VÍNO: Degustace jedenácti brazilských vín - Díl první
Sobota, 14 Červenec 2007 00:00

VÍNO: Degustace jedenácti brazilských vín - Díl prvníKolega Jaroslav Kolečkář přichází s dalším obsáhlým testem jedenácti vzorků vín. Tentokrát se se svou „degustační jednotkou“ zaměřil na vína z Brazílie. Složení „wine listu“ bylo následující: Pět červených, pět bílých a jedno růžové víno. Kromě objektivního hodnocení je nutné zmínit i fakt, že vína byla zakoupena přes internet a nic tedy nebrání komukoli z vás si výsledky degustace potvrdit v klidu domova.

 

Touky vinařským světem 

brazilska vinaV dnešní době jsme zvyklí na širokou nabídku vín z celého světa. Pokud se vínomilcům zachce poznat něco nového, odlišného od tradiční moravské nabídky Veltlínů, Vlašáků a tvrdších červených vín (čímž nechci zlehčovat naši odrůdovou nabídku), nabízí se zde pestrá paleta zahraničních vín všech typů a kategorií. Pro milovníka vína je skoro povinností ochutnat klasická vína tradičních destinací Francie, Itálie, Španělska, Austrálie, USA atd. V poslední době se ovšem objevují na našem trhu i exotická vína ze vzdálených zemí jako Brazílie, Uruguay, Mexiko, méně známých afrických států nebo Číny. Málokterý obor lidské činnosti je tak pestrý jako vinařský.Kde koupit brazilská vína

kde zakoupitbrazilske vinaPoznávání nových obzorů je pro vinaře nekonečnou výzvou a proto jsem shromáždil pár spřízněných vinařských přátel na další testovací degustaci. Výběr padl na brazilská vína. Vzhledem k tomu, že zahraniční vína nakupuji skoro výhradně na internetu, byl výběr logický, protože webové stránky společnosti Cosmopolitan Brazilian Wines s.r.o. s prezentací brazilských vín a e-shopem, patří vůbec mezi nejlepší vinařské weby na českém internetu. Objednávka proběhla naprosto bezproblémově, dodávka byla rychlá. Spousta informací o konkrétních vínech i vinařských firmách, včetně technických listů přístupných ke stažení, je prostě vynikající. Zde je odkaz pro zájemce: www.brazilian-wines.com.

Brazilské vinařství - fakta

faktaÚvodem krátce fakta o brazilském vinařství. Dle zmiňovaného pramene bylo první brazilské víno vyrobeno v roce 1551 ve státě Sao Paulo, ale snahy o založení vinic v tropických oblastech byly často neúspěšné. Bylo nutno nalézt nejen vhodná stanoviště pro révu, ale i výběr révových odrůd nebyl zanedbatelný. V historii brazilského vinařství jsou zapsána jména mnohých evropských vinařských pionýrů z Portugalska, Španělska, Francie, Itálie, Německa i Anglie.

Tomu odpovídá pestrost sortimentu evropských odrůd ze kterých se dnes vyrábí víno, výjimkou nejsou ani rozsáhlé výsadby amerických přímoplodících hybridů. Osobně jsem před lety při návštěvě Brazílie ochutnal několik vzorků místních vín ve státě Sao Paulo, převážně rozlévaných z pětilitrových demižónů. Tato vína mě dokonale odradila od dalších pokusů. Americké odrůdy Isabela, Noah, aj. hybridy se všudypřítomným jahodovým aroma se dají najít také u nás, ale rozhodně nepatří k vyhledávaným skvostům. Až později jsem se dočetl, že jsme se nacházeli mimo produkční regiony ušlechtilých brazilských vín.

Vinařské oblasti 

vinarske oblastiCca 90% produkce vína pochází z horských oblastí nejjižnějšího státu brazilské federace Rio Grande do Sul. Celkově ve všech pěti brazilských vinařských oblastech produkuje víno asi 16 tis. producentů na 78 tis. hektarech vinic. Zejména díky obrovským investicím do moderních vinařských technologií a díky změně odrůdové skladby vinic, vzrostla v posledních 20ti letech kvalita a prestiž brazilských vín.

Jak jsme vybírali vína 

vinoVýběr vín pro naši degustaci byl podmíněn cenovou dostupností (150 – 350 Kč za láhev) a vypovídající pestrostí v odrůdách a typech vín. Vybráno bylo 5 vzorků bílého vína, 1 vzorek růžový a 5 červených. Vyhnul jsem se záměrně šumivým vínům, které jsme nechtěli porovnávat s tichými. Vína byla hodnocena slovně, zajímavé bylo porovnání organoleptických analýz prezentovaných dovozcem a jednotlivé vzorky byly na závěr oceněny našim oblíbeným 5ti bodovým systémem.

Alternativní hodnocení nezávislé komise zasvěcených konzumentů je v závorce (alt.). Vína jsou uvedena v pořadí v jakém byla hodnocena. Bílá vína jsou řazena podle zbytkového cukru, červená podle suchého extraktu a technologie výroby.

 

Seznam testovaných vín

 1. Fortaleza do Seival - Pinot Grigio
 2. Classic - Riesling
 3. Classic – Gewürztraminer
 4. Cuvée Aromatico Flowers
 5. Late Harvest Terranova
 6. DUETTO – Sangiovese / Barbera – Rose
 7. ARTE
 8. Pinot Noir - Rezerva
 9. Carmenére
 10. Classic - Tannat
 11. Castas Portuguesas – Quinta do Seival

Degustační "jednotka"

Image
 
Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde.
Fotografie - archiv autora.
 
Druhý díl degustace a vyhodnocení
 
 

Články s podobnou tématikou

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Díl první

VÍNO: Degustace 10 „kabernetů“ - Vyhodnocení

 

 
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
Přidat komentář
 • Frank
  Zajimavé. A kdy mám očekávat zbytek testu?
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Dokonceni
  Frank: Dokonceni testu bude uverejneno behem pristich 7 dnu:)
 • matesola
  Tak co chlapi, už jste to všechno přechutnali? Jsem celkem hodně zvědav na hodnocení :)
Komentářů (3)