TEST: Müller Thurgau 3x jinak
Pátek, 24 Listopad 2006 00:00
TEST: Müller Thurgau 3x jinakPro první test jsem zvolil odrůdu Müller Thurgau, která je široce zastoupená v obchodní síti. Je to oblíbené víno lehčího typu, které zná i méně zasvěcený milovník vína. Kritériem výběru byla pouze cena do 100,- Kč a tuzemský výrobce i původ vína. Paradoxně jsem vybral všechny vzorky ročníku 2004, přitom „Müllerka“ je reprezentantem spíše mladších svěžích vín, ale je to dáno širokým zastoupením tohoto ročníku v nabídce. Podrobný test v článku.


Vzorky vín Müller Thurgau

 

VZOREK Č. 1:

viniumMÜLLER THURGAU, jakostní odrůdové - ročník 2004 (řada SÉLECTION), suché

vinařská oblast Morava, podoblast Velkopavlovická

Výrobce: VINIUM a.s. Velké Pavlovice

Cena: 64, 30 Kč

 

VZOREK Č. 2:

haban.jpgMÜLLER THURGAU, jakostní odrůdové - ročník 2004, suché

vinařská oblast Morava

Výrobce: Habánské sklepy, spol. s r.o., Velké Bílovice

Cena: 59, 90 Kč

 

VZOREK Č. 3:

MÜLLER THURGAU, jakostní s přívlastkem pozdní sběr - ročník 2004, suché

Mikulovská vinařská oblast, obec Perná, trať Goldhamer

Výrobce: VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s., Rakvice

(vyrobeno pro TESCO ČR)

Cena: 99, 90 Kč

Image

 

VZOREK Č. 1

oko(vzhled, barva) Jiskrné. V této jakostní kategorii překvapí výrazná fluidita vína, slzné kapky odpovídají extraktivnějším typům vín. Barva je vyšší, zlatožlutá, neodpovídající klasifikaci výrobce.

nos(buket, aroma) Postačující příjemná vůně není výrazná. Znatelné medové aroma, vyzrálé ovoce, broskve s fragmentem muškátu. Odpovídá popisu na vinetě. V pozadí znatelně vystupuje alkohol.

usta(chuť) Suché, lehce pichlavé s tenkou texturou. Krátké. Patrná lehká kořenitá květnatost rychle odezní a v dochuti zůstává pouze drsnější kyselina.

Celkový dojem

infoVíno v podstatě odpovídá odrůdě i ročníku. Jen v ústech postrádá deklarovanou harmonii. Chybějící plnost u starších ročníků je typická pro Müller Thurgau, ale výrazná kyselina by měla být více kulantní.

Hodnocení

verdiktOdpovídající víno. Neoslní, ale v této cenové kategorii by mělo uspokojit. Svědčí o solidním výrobci, který věnuje péči i nižším kvalitativním řadám své produkce. Povedená adjustáž bílé čiré lahve zaujme na první pohled. Nutno podotknout, že korková kombinovaná zátka není nejkvalitnější a víno při opakované degustaci po 4 hodinách začíná být náchylné na oxidaci.

Známka: 2,5

Image 

 

VZOREK Č. 2

oko(vzhled, barva) Čiré, ne jiskrné. Vzhled evidentně živějšího vína, což není typické pro starší ročník. Barva světlá zelenožlutá.

nos(buket, aroma) V nose velmi intenzivní, selské, bez odrůdového aroma. Vše přebíjí přítomný oxid siřičitý, což vysvětluje znatelné perlení ve skleničce. Síra zabíjí další snahu o hodnocení buketu.

usta (chuť) Suché, nezralé, krátké. Překvapí šťavnatý první dojem, ale kyselina přechází do nezralých neharmonických tónů. Hubené.

Celkový dojem

infoVíno by mělo šanci stát se solidním stolním vzorkem, ale technologické nedostatky ho degradují. Všudypřítomná pachuť síry a nezralá kyselina odradí od dalšího napití.

Hodnocení

verdiktJednoznačně špatné víno, které i přes nižší cenu nemůže uspokojit nikoho. U tohoto výrobce je to pro mne zklamání.

Pozn.: při opakované degustaci po denním ležení v otevřené lahvi, se po vyprchání oxidu siřičitého projevuje ztracený potenciál vína.

Známka: 4,0

Image

 

VZOREK Č. 3

oko(vzhled, barva) Čiré, chybí jiskrnost. Na první dojem čitelná živá perlivost. Zelenožlutá typická barva.

nos(buket, aroma) Ušlechtilá jemná vůně s velkým závěrem. Netypický buket, který deklaruje výrobce na vinetě je hmatatelný: rozkvetlá louka s kandovaným pomerančem. Znatelné rostlinné aroma, máta peprná. Typický představitel moderní výrobní technologie řízeného kvašení.

usta(chuť) Ne zcela suché, živé, šťavnaté se střední perzistencí. Deklarovaný hruškový kompot přebíjí až pichlavá kyselina, která nabourává celkovou harmonii.

Celkový dojem

infoSvěží, středně plné víno láká k dalšímu doušku. Ve vůni nadchne originalitou, ale v ústech chybí celková plnost a kořenitost. K menším nedostatkům patří lehká živost vína a mírně nezralá kyselina.

Hodnocení

verdiktTo nejlepší na konec. V naší cenové kategorii do 100,- Kč jednoznačný favorit, ikdyž za baťovskou cenu J. Velmi dobré víno, méně typické, které odpovídá svou jemností přívlastkové jakostní kategorii. Láhev i adjustáž je strohá, leč elegantní. Plastový korek předurčuje k rychlé spotřebě, ale může být použit také záměrně, pro udržení buketní svěžesti. Tento vzorek je jednoznačně možno doporučit pro denní pití k jídlu i pro chvíle pohody.

Známka: 1,6

Image

Image 

Závěrem

infoNepatřím k horlivým kritikům tzv. supermarketových vín, ani k jejich propagátorům. Po pravdě jsem nečekal v nejlevnější kategorii žádné zázraky, ale hned v prvním testu se ukázalo, že se dají najít vína inspirativní pro každodenní konzumaci. Další testy určitě zaměříme na podobný tržní sortiment. Tuzemská vína mohou příjemně překvapit.

Autorem článku je Jaroslav Kolečkář - více informací o autorovi zde. 

 

Další články s vinnou tématikou

VÍNO: Úvod do testování vín

ÚVAHA: Investice do vína

NÁVOD: Domácí výroba vína

NÁZOR: Víno a jídlo 

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-) 

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • Guest  - diky a postreh
  jen tak dale panove, dekuji moc :) jen byste mohli nastrelit nejaky fotky etiket at se v tom clovek lepe orientuje.
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Fotografie ostatnich vin
  Aspon miniatury zbylych dvou vin by zde opravdu chybet nemely. Doplnim. Diky za pripominku! :-)
 • švondr  - souhlas
  Ti habáni...Nedávno jsem pil Zweigeltrebe, a bylo by to podobné hodnocení jako zde u "milerky"...a to svého času bylo víno "od Habánů" zárukou kvality. Že by ty vydařenější partie dávali jen do oněch typických vysokých lahví? No, třeba jsme měli jen smůlu... Tento vzorek od Michlovského jsem ještě nepil, ale stejný kvalitativní stupeň - 2004 PS (s jiinou šarží) - z řady Parallele 49 byl vynikající. A ani jeho cena nebyla vysoká - kolem 80,- Kč od výrobce.
 • Guest
  jak můžete hodnotit tolik odlišné vína...odrudové s přívlastkovým...to by bylo více než zajímavé kdyby to dopadlo jinak...takhle umí hodnotit víno každý
Komentářů (4)