TEST: Kozí sýr z ekofarmy Žalmanov
Pondělí, 25 Září 2006 13:24
TEST: Kozí sýr z ekofarmy ŽalmanovV dnešním testu vám představím sýr z kozí ekofarmy paní ing. Králové. Na ne zcela ideální a lehce dvojsmyslné webové adrese kozicky.unas.cz najdete veškeré podrobnosti nejen o produktech z kozího mléka. Na testovaný sýr jsem narazil během biojarmarku v Toulcově dvoře. Stánek paní Králové mě zaujal na první pohled absencí reklamních poutačů a barevných propagačních materiálů. Přesto byl stále v obležení a v krátké době i kompletně vyprodaný.

 

Ekofarma Žalmanov

infoNež se vrhnu do testování, pojďme si říct něco málo o historii samotné kozí farmy. Chovu koz se v Žalmanově věnují již od roku 1990. O osm let později – přesne 1.1.1998, získala ekofarma statut biologicky nezávadného hospodářství a s tím i možnost produkovat produkty se značkou BIO. Píši se značkou, ale přesnější by bylo použít „v kvalitě BIO“.

 
Image
 

Kozí sýr

syrFarma je zaměřena na výrobu kozího mléka z něj vycházejících produktů. V Toulcově dvoře prezentovala dva sýry – čerstvý sýr jemně solený a jeho zauzenou alternativu. Ochutnal jsem oba, ale pro testování jsem zvolil „přírodní variantu“. Za cenu 35 Kč získáte čtvrtku „minibochníčku“ o váze cca 100g.

 

Image


Balení

Zcela nekonvenčně se v Žalmanovicích vypořádali se způsobem balení. Porce sýru jsou neprodyšně uzavřeny ve voskovém pouzdře. To je v této kategorii výrobků velmi netypické. Nicméně zvolené metodě nelze nic vytknout. Na omak je balení příjemné a funkci plní na 100%. Navíc vypadá dost zvláštně.. a co si budeme povídat - kozí sýr ve vosku v BIO kvalitě se prodává sám :-)

Dokonce tak dobře, že jsem si musel jeden kousek nechat schovat.. Po přírodní variantě sýra se jen zaprášilo.

Image

Image 


Konzistence a chuť

ochutnavkaSýrová hmota svou konzistencí připomíná balkánský sýr. A dle slov výrobce nejsem až tak daleko od pravdy. Jedná se o čerstvý sýr s decentní slaností. Oproti produktům z Ratibořic větsí, jak bych to popsal, šmrnc :-) Chuť a vůně nejsou tak uhlazené a na čerstvý sýr mají příjemně „akčnější“ průběh. Kombinace jemné slanosti a ne zcela vyhlazené „kozovatosti“ u mě zafungovala.

TIP: Konzumaci doporučuji se zeleninou a čerstvým kvalitním pečivem všeho druhu.

 
Image
 

Hodnocení

verdiktBýt výrobce, malinko bych zapracoval na „marketingu" celé ekofarmy. Stránky jsou děsné, obal sýra je originální, ale přesto by zasloužil doladění v rámci vzniknuvší koncepce propagace všech produktů (po 16-ti letech fungování by si to farma zasloužila). Chuťově jsem byl příjemně překvapen a kdyby bylo kde, rád bych si sýr znovu zakoupil.

 

Odkazy k tématu

Domovská stránka ekofarmy -  kozicky.unas.cz

Reportáž z biojarmarku v Toulcově dvoře - čtěte zde 

Reportáž z biodožínek v Nenačovicích - čtěte zde

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)   

Přidat komentář
 • Happy  - ou jéééé
  babička miluje kozí mléko a sýry, ta by si jistě pochutnala... i mne jste naladili na sýrovou strunu ;-)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Kozi vyrobky
  Na kozich vyrobcich si cenim prave jejich "kozovatosti":) Nechapu, pokud se nekdo snazi produkovat cokoli z koziho mleka, proc s velkym nasazenim "odstranuje" jeho typickou chut a vuni :-( To neni pripad Ekofarmy Zalmanov
 • pa3k  - mňam :)
  Kozí syr je delikatesa - spravili ste mi poriadnu chuť. Dobrá reportáž, skvelé fotky!
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Kozi ayr
  Tak tak.. skoda jen, ze se jedna temer vylucne o "cerstvte vyrobky".. Docela bych uvital kozi syr s plisni na povrchu apod. Ale chapu, ze zde se jedna o radove narocnejsi vyrobu a na takove dobroty tuzemske farmarske provenienece si jeste budeme muset pockat :-)
 • anonym
  Sýr je velmi chutný, máme ho rádi.
 • Guest
  Paní královou znám velice dobře a má také výborné sýry.Jsem také ze Žalmanova a jeden čas chodila i na den dětí se svými konmi
 • Jana  - Kdyby jste to tam viděli teď...:/
  Článek je sice starý několik let, narazila jsem na něj bohužel až teď. To co se na "farmě" děje teď... jednoduše hnus. Mrtvé kozy v kotcích ( dají se li tak ty příšerné klece pro psy nazvat ) , plesniví a nemocní koně. Hřebec haflinga který je prý plemený, ale vůbec neodpovídá standardu plemene, hnije skoro před očima. Jednoduše - zvířata tam jsou chudáci, nechápu že na ně kontrola ještě nenastoupila a všechno jim nesebrala!
 • Kaktus  - Mrtvé kozy v kotcích ???
  Proboha, kde jste nechala oči, jsem tam každou chvíli ale takovouhle reklamu, jakou jste jim udělala, to bych snad pojmenoval jako pomluvu nebo konkurenční boj.... Viděl jsem, že psi dostali kozí maso k obědu. Viděl jsem zpocené koně, na kterých pěna vypadá jako jánevimco. Ale plesnivý kůň :-) Hřebec neodpovídající standardu plemene...Že onemocní, to snad občas každý. Farma má novou pastevní plochu, další budovu s nově vyspravenou střechou střechou, od vichřice Kyril si docela mákli. Taky mi farmáři povídali, že jim tam bez ohlášení jen tak lezou cizí lidi a promenádujou se jim po pozemku...
Komentářů (8)