REPORTÁŽ: Veletrh HORECA 2006
Pátek, 27 Říjen 2006 00:00

REPORTÁŽ: Veletrh HORECA 2006Ve dnech 24-26.10.2006 proběhl v pražském Veletržním paláci veletrh HORECA věnovaný gastronomii a hotelnictví. Pokud vás zarazila úvodní fotografie, rád uvedu důvod jejího zveřejnění. Tato hosteska zvítězila v mé soukromé soutěži o nejznuděnější osobu na veletrhu. Konečně pracovat ve stánku s disko technikou není v případě gastroveletrhu žádná „výhra“. Podrobnosti o veletrhu a podrobné informace o těch nejzajímavějších exponátech naleznete v článku.

 

HORECA

infoVeletrh HORECA přinesl 93 vystavovatelů na celkové ploše 2850 m2. Na rozdíl od Salimy, která se specializovala převážně na potraviny a s tím spojenou technologii, na HORECE bylo možno narazit například na stánky nabízející kompletní dodávky zařízení hotelových pokojů, porcelán a veškeré pomůcky k servírování pokrmů. Nechyběli ani dodavatelé nábytku (i venkovního), osvětlení a prádelen. To vše bylo doplněno mnoha „potravinářskými“ tématy s možností zajímavých ochutnávek. Ale jednoznačně nejzajímavější byl doprovodný program – finále soutěže Cukrář roku 2006 a kvalifikace „baristického klání“ Mistr kávy 2006. K oběma akcím vyjdou samostatné články.

Image
Jediná oáza klidu - PRESS CENTRUM.


Nájezd školáků

najezd skolakuVeletrh začínal v 10.00, já jsem dorazil o třicet minut dříve, abych si bezproblémově vyřídil akreditaci a pohodlně si prošel celou expozici. V té chvíli jsem netušil, jak prozíravý krok to z mé strany byl. Úderem desáté se do Veletržního paláce nahrnuly desítky.. možná až stovky rozdováděných školáků lačných po čemkoli zadarmo a tuplem, pokud to šlo a) vypít b) sníst. Kromě toho, že se v uličkách téměř nedalo pohybovat, podařilo se několika mladíkům nevídaně rychle zřídit u „noLimit*freeOfcharge“ stánku Pivovarů Staropramen. Mimochodem, zdejší Stella Artois byla zcela luxusně ošetřená a dokonale načepovaná. 

Image

 

Stolečku, prostři se!

priborNa první fotografii naleznete jeden z několika ukázkově prostřených jídelních stolů. Bylo na co koukat. Servírovat vizuálně vyladěný pokrm tak, aby ho nezahanbil už jen ubrousek, nebude nic jednoduchého. Na druhé fotce jsem zachytil „kouzelný ubrus“. Jeho povrchová úprava odpozuje tekutiny a případný rozlitý nápoj stačí jen „oklepat“ (kéž by se z něčeho podobného dělaly košile:))

Image

Image

 

Král je mrtev, ať žije král

sladkeKdo by neznal věhlasný dezert jménem Medovník. Jeho výrobce Vizard s.r.o. (tím myslím výrobce původního produktu, ne plagiátory) na veletrhu přestavil novinku ve svém sortimentu. Dort s tajemným jménem MARABOO jsem ochutnal a mohu vám tedy sdělit své první dojmy. Konzistence vnitřní hmoty připomíná „žužu“ a na systém ztužení (prostý chemikálií) má výrobce dokonce patent. Chuťově bych MARABOO přirovnal něčemu mezi tiramisu a indiánkem. Už se těším, až si ho dám v klidu v kavárně.

Image 

 

Není brambor jako brambor

nuzVelkou radost mi udělal stánek La Fourchette des Gourmandes. V evropském srovnáni sice neoplývá originalitou, ovšem to zdaleka neplatí pro český trh. Vystavovatel prezentoval čtyři odrůdy českých brambor. Každá z nich má specifické vlastnosti předurčující ji pro určitý způsob úpravy. Krásný nápad, hezky zpracováno. V maloobchodech „naráží“ s vyšší cenou cca 25 Kč/kg. Jedná se o následující odrůdy:

 • Annabelle – Salátová odrůda. Jedná se o takzvané „rohlíčky“ s garantovanou lojovitou strukturou.
 • Cecile – Druhá „rohlíčková“ odrůda, tentokrát s atraktivní červenou slupkou
 • Innovator – Speciální typ brambor určených ke smažení. Ideální k výrobě hranolků.
 • Satina – Lehce moučnatá hmota těchto hlíz je určená k rozpékání a plnění.

Image
 
 
 

Šaty a stoly

I servírka může nýt oblečena dle posledních „trendů“ a host sedět ve vkusném a moderním křesle. Stánek s nabídkou profesního oblečení byl na veletrhu jediný. Expozicí s nabídkou gastronábytku hned několik.

Image

Image

 

Pitva kávovaru

pitvaNeodolal jsem možnosti podívat se „pod sukni“ pořádnému kávovaru. Obnažené „střeva pressovače“ připomínaly něco mezi párovkou a starou televizí. Na fotografii lze krásně rozeznat jednotlivé jeho součásti. Měděný bojler, čerpadlo, mlýnek na kávu (jedná se o plně automatický stroj). Jestli jste trošku zruční, můžete si něco podobného zbastlit doma :-)))

Image

 

Kávová upoutávka

kavaNejpříjemnější místo v hlavní hale se nacházelo u kávovaru pana Tomáše Bilíka podnikatele v kávě, profesionálního baristy a adepta na Mistra kávy 2006. Snově jsem si pochutnal na delikatesním espressu a posílen odešel do haly, kde probíhala kvalifikace Mistra kávy 2006. Ale o tom více v samostatném ABSOLUTNĚ kávovém díle :-)

Image

 

Pro náročné - Miss znuděná hosteska ve větším rolišením je zde.

Další články s podobnou tématikou

REPORTÁŽ: Cukrář roku 2006

REPORTÁŽ: Veletrh HORECA 2006

REPORTÁŽ: Oslavy sv. Vavřince 2006 - Obžerství vrcholí

REPORTÁŽ: Veletrh Salima 2006

REPORTÁŽ: Gastro Junior 2006

REPORTÁŽ: Gastro Hradec 2006

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-) 

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
 • pan Cuketka  - :)
  no hlavně, že jsem si pěkně založil pozvánku :))) jsem tu slavnou horecu totálně minul :) těším se na tu kávu...
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Slavna Horeca
  Jak jsem psal..samotny veletrh byl uprimne receno dost nudny:( Ale dve soubezne probihajici souteze rozhodne staly za navstevu. I ja se mooc tesim na kavovy dil:) Mam spoustu fotek a hromadu velmi pozitivnich zazitku.
 • Guest
  Je pravda, ze kavu delala usmevava slecna nna posledni fotografii mooooc dobrou :)
Komentářů (3)