REPORTÁŽ: Salon du Chocolat 2007 – Paris |
Čtvrtek, 01 Listopad 2007 00:00 |
Slibovaná reportáž z pařížského Salon du Chocolat je tu. Text doplněný 21 fotografiemi ve mně ještě dnes vyvolává podivné, čokoládově laděné pocity opojení. Nevím, jestli tomu tak bude i u vás, snad ano. Každopádně se podívejte do spíže a vedle klávesnice si připravte aspoň jedno balení ledových kaštanů. „Vysoká cukrářská“ to není, ale z nejhoršího vám pomůže.
Salon du Chocolat – ParisPo celém světě kolující výstava a prezentace „čokoládového businessu“ se uskutečnila ve dnech 19. - 22. října v pařížském veletržním areálu u stanice metra Porte de Versailles. Další destinace jsou New York, Moskva, Tokyo a Shanghai. Takže jistě chápete mé nadšení z návštěvy jediné evropské akce tohoto druhu. Vstupné činilo 12 Euro, což mi přijde jako cena plně adekvátní získanému zážitku. Zajímavostí je paralelně se konající veletrh zaměřený na profesionály. Tím se bezpečně zamezí nepříjemným střetům odborníků a „žravých laiků“.
Organizace, prezentace, degustace Kromě desítek stánků, z nichž každý jednotlivý by stačil průměrné české ženě ke splnění snu o čokoládovém království, probíhaly v prostoru výstavy více či méně odborné akce. Od teatrální demonstrace dobývání kakových bobů přes „reatlimovou předváděčku“ umění špičkových cukrářů, až po odborně laděný workshop na téma „kakao“ (bohužel pouze ve Fj). Součástí většiny stánků byla i miska (stabilně doplňovaná i selektivně předkládaná) s degustačními vzorky. Někteří dávali přechutnat celé „bonbóny“, jiní části, a další jen drť. Rozptyl nepanoval pouze v rovině kvantitativní, ale přirozeně i kvalitativní. Některé cukrovinky spíš než poživatelnou delikatesu připomínaly drahý šperk. Stejně se k nim chovali i vystavovatelé. Pozoroval jsem následující společné znaky: Přerovnávání v bílých rukavicích a velmi důrazné odmítání jakéhokoli pořizování fotografií.
Návštěvníci Překvapilo mě velké procento asijských nástěvníků. Kromě kultivovaného zájmu o předváděné dobroty se projevovali i velmi dobrou „nákupní morálkou“. Čemuž se konečně nelze divit, mít pořádně dimenzovaný budget a zaručený bezpečný transport, choval bych se stejně :-) Co nesmím zapomenout zmínit, je vysoká kultivovanost všech přítomných. Rvačka o vzorky zdarma se nekoná, lidé přicházeli objevovat, poznávat, ochutnávat, ne si zpětně (a nyní mě omluvte za hrubost) vyžrat zaplacené vstupné.
Nejen čokoládou je člověk živKromě čokolády na tisíc a jeden způsob se objevovaly i prezentace firem zařazených v jiném gastrooboru. Napočítal jsem dva stánky s čaji, stejný počet s alkoholem (víno a likér) a totožná množství vystavovatelů s neodolatelně sladkým a voňavým, tradičním „confituračním artiklem“. Samozřejmě jsem nezaváhal a degustační lžičku mnohokrát zanořil do jedinečných zavařenin „sans sucre“ (snad to píši správně). Cenově velmi zajímavá nabídka 4,80 Euro za slušně velkou sklenici. Bohužel do tašky už se mi kromě dvou balení bonbónů a jedné sklenky poměrně šokující delikatesy (předvedu v samostatném miničlánku) nevešlo ani ťuk. V neposlední řadě bych měl zmínit i nabídku koření, čerstvé vanilky, tureckého medu a horké čokolády (kam se hrabe Cafe Louvre).
Konec řečí, jdeme ochutnávatBěhem třech hodin se mi podařilo okusit několik desítek vzorků. Řada z nich mě jedním jediným soustem dokázala zároveň: unést, zmást, zastavit a přimhouřit oči. O těch nejzajímavějších se zmíním obrazem i slovem.
Madame Setsuko Chocolatier – Tokyo, JaponskoAsi nejpůsobivější stánek celého salónu. Krásně nasvícený, neustále v obležení, a s dokonale synchronizovaným personálem. Symbiotickému spojení prodejny sushi a klenotnictví nešlo odolat. Když k tomu připočítám kontinuální ukázku výroby ochutnávaných, a k prodeji nabízených cukrovinek, nemohl jsem jinak a nakoupil:) Ceny za kus se pohybovaly mezi 2-3 Eury.
Chraoui – Damašek, SýrieČokoládové potěšení míříci z „osy zla“ je jasným důkazem toho, že mezinárodní bezpečnostní situace je jedna věc, a delikátní čokoládová pralinka druhá. Obrovský stánek s ukázkou téměř kompletního portfolia dopňovaly neúnavně korzující hostesky s tácky naplněnými tou nejlepší čokoládou. Ochutnal jsem kouzelnou pralinku ve tvaru dílku pomeranče s velejemnou čokoládovou náplní.
Mademoiselle de' Margaux – Francie Světle modrý stánek, obaly i hostesky. Kromě krásných čokoládových tyčinek přišla řada i na jeden z nejúžasnějších čokoládových bonbónů v mém životě. Přivítejme vizuálně vyprecizovanou, klenotoidní, nazlátlou stopkou doplněnou, v armagnacu naloženou a v božské čokoládě zahalenou višeň. Famózní harmonie chutí, neopakovatelný zážitek.
Plaisir du Chocolat – EdinburghZelená je dobrá. Sladěný stánek s nekomunikující vystavovatelkou a tou nejúžasnější mátovou čokoládou co znám. Přesněji řečeno bonbónem s mátovým krémem, který exceloval a odzbrojoval svou věrohodností a velmi citlivým spojením specifického aroma s lahodnou čokoládou.
A nyní trochu svižněji Japonská expozice čokoládových šperků. Neobvyklé použití, barevně vyvedený stánek.
Valrhona v akci. Slavná cukrářská firma, která dala čokoládě označení „Cru“.
Čokoláda, kam se podíváš V balení exkluzivním, i na váhu. Vybrat si mohl opravdu každý.
Cukrářská exhibice a další nasládlé fotky
Celkové dojmy Salon du Chocolat mě okouzlil a přivedl na důležitou myšlenku. Tvorba exkluzivních cukrovinek má hodně společného s prací klenotníka. Důraz na vizuální detail (i na řezu) a dokonalou chuť vyžaduje špičkové profesionály. Máme takové?
Zajímavé odkazy - většinou v AJ www.yvesthuries.com www.mademoiselle-de-margaux-33.com
Komentářů (24)
|