REPORTÁŽ: Audience Grand Cru Classé - Bordeaux
Středa, 21 Únor 2007 00:00

REPORTÁŽ: Audience Grand Cru Classe BodreauxDnešní reportáž si zaslouží přívlastek exkluzivní. A aby ne, měl jsem možnost navštívit degustaci nazvanou Audience GCC a pořádanou dovozcem vína, firmou Merlot d'Or. Pod zkratkou GCC se skrývá kvalitativní hodnocení vinic, z kterých pocházela prezentovaná vína. Hosté Míčovny Pražského hradu měli možnost za přítomnosti zástupců jednotlivých Châteaux degustovat 35 vzorků vín Grand Cru Classe ročníku 2004.

 

Audience GCC - 16.2.2007

vinoPořadatelem akce byla česká společnost Merlot d'Or a letošní ročník byl už třetím v řadě. Celý koncept lze přirovnat ke skutečné audienci Grand Cru Classe* vín ročníku 2004 a byl rozdělen do dvou fází. První spočívá v degustaci připravených vzorků v prostorách Míčovny Pražského hradu a druhá – finálová, probíhá ve formě slavnostního banketu ve Španělském sále.

Svým rozsahem možností porovnávat a degustovat velká vína jednoho ročníku v průřezu oblasti Bordeaux nemá Audience obdoby nejen u nás, ale ani ve střední a východní Evropě. K „vypití“ bylo připraveno 850 lahví vína v hodnotě cca 1,5 mil. korun. Pro představu, vzorky se pohybovaly v cenách 500 – 2500 Kč za láhev. Takto rozsáhlý výběr špičkových vín v rámci relativně úzkého profilu  je ojedinělý a naprosto výjimečný.

Image


Tisková konference

tiskova konferencePro novináře byla v předvečer samotné degustace připravena oficiální tisková konference, což by konečně nebylo nic nového, kdyby se jí nezúčastnilo i šest zástupců a majitelů prezentovaných châteaux. Rozsazeni u velkého stolu, kde nechyběl ani ředitel Merlot d'Or Zlato Míčka a tlumočnice, bohužel „hráli“ proti přítomným žurnalistům nehezkou „přesilovku“. Z potvrzených dvaceti novinářů nás bylo přítomno přesně pět. Co k tomu dodat?

V průběhu TK se hovořilo převážně o charakteristikách ročníku 2004, jeho potenciálu – jak kvalitativního, tak obchodního (tyto dvě vlastnosti jsou ale v podstatě pomyslné spojené nádoby). Nechybělo ani zmínění klimatických podmínek (studenějšího srpna a teplého září) a jejich vliv na dozrávání hroznů a datum sklizně. V roce 2004 v závislosti na odrůdě probíhala sklizeň mezi cca 20. žářím a 10. říjnem. Následně se všichni přítomní shodli na tom, že ročník 2004 lze nazvat „klasickým“, což znamená, že vína nebudou v porovnání s příznivějšími léty ani excelentní, ale ani pouze průměrná.

A právě v této souvislosti přišlo na řadu zdůraznění role vinařského umu, práce na vinici a lokálního terroir** v kvalitě výsledného vína. Na otázku, jaký úspěch (růst cen) ročníku 2004 lze předpokládat, bylo odpovězeno následovně: při hodnocení en primeur*** bylo velmi komplikované odhadnout, jakým směrem se bude ročník 2004 odvíjet. Nyní lze hovořit o vyrovnaném ročníku s příznivým poměrem „výkon/cena“.

Image

Image 


Grand Cru Classe *

Označení Grand Cru má původ v devatenáctém století. Vzniklo 18. dubna 1855 k příležitosti Světové výstavy v Paříži. Úkolem označení Grand Cru bylo identifikovat a kategorizovat věhlasné vinařství v oblasti Bordeaux. Žebříček je rozdělen do pěti skupin a až na přesun Château Mouton Rothschild do první kategorie se od roku 1855 nezměnil. Důležitým parametrem GCC vín resp. vinic je omezený maximální výnos na hektar a s tím související občasná nutná „zelená sklizeň“ - redukce počtu hroznů.

Terroir **

Definice pojmu terroir je relativně široká. Mělo by se jednat o komplex vlastností typických pro určitou oblast, na jejichž základě vyzrávají hrozny a vzniká víno specifického charakteru. Mezi ně patří hlavně druh půdy a podloží, slunečnost a intenzita srážek, rozmístění vinic apod. V některých případech lze přidat i určitý druh know-how a další.

En primeur ***

Nové víno, u něhož se degustací odhaduje další pravděpodobný vývoj. Před jeho nalahvováním ho čeká ještě zrání v dubovém sudu v délce 12 - 18 měsíců.



Degustace

vinoKaždý host při vstupu obdržel degustační sklo a karnet (blok s charakteristikami vín). Stanoviště jednotlivých châteaux byly rozmístěny po obvodu místnosti, stolky s vodou a pečivem uprostřed. Nutno podotknout, že prostor Míčovny byl pro pořádání takto prestižní akce více než vhodný. Kdo si potřeboval odpočinout a nadechnout se čerstvého vzduchu, mohl projít ven do zahrady respektive do bočních místností. A že to bylo občas potřeba :-)

Image
 
Image 
 
 

Mezi fotografováním jsem se rozhodl ochutnat 7 vzorků. Projít celou nabídku by bylo nejen časově náročné, ale netrénovaný jedinec by z toho na konci měl stejně jen „guláš“. Konečně i samotný proces hodnocení vín je v tomto případě dosti náročnou činností. Bavíme se tedy o exkluzivních produktech nejvyšší kvality a na místě je především srovnávání mezi jednotlivými châteaux, hledání požadovaných charakteristik chuti, buketu a vlastností s ohledem na další archivaci. Ochutnal jsem následující vína* (naslepo a zpětně jsem zjišťoval ceny):


2004 Château Montrose 1350 Kč

2004 Château Pontet Canet 1150 Kč          

2004 Château d'Issan 690 Kč

2004 Château Giscours 890 Kč 

2004 Château Palmer 2170 Kč

2004 Château Bastor Lamontagne 690 Kč    

2004 Château Cantemerle 440 Kč 


* Zjednodušený zápis, ceny bez DPH platné při objednávce šesti lahví á 750 ml.

Image
 

infoVe všech případech šlo o krásná vína, která, ač relativně mladá, nevynikala žádnou výraznou nerovnoměrností a to je z mého pohledu hlavní deviza takto kvalitního vína. V poznámkách jsem si zaznamenával pouze jevy, které mne na vínu zaujaly. Většinou se jednalo o hodnocení „typu ovocnosti“, plnosti, charakteristiky přítomných tříslovin a celkové vyváženosti. Úžasnou komplexností mne doslova uhranul vzorek z Château Palmer. Takto vyrovnané, plné víno s krásnou kulatou tříslovinou jsem ještě v životě neochutnal. Podobně pozitivní pocit ve mně zanechal i vzorek Pontet Canet a v nižší cenové kategorii bych si vybral Château d'Issan.

Image
 

Závěrem

verdiktVelká vína z Bordeaux katogorie Grand Cru nejsou v žádném případě, jak by se velké části naší populace mohlo zdát, „snobárnou“. Jednou za čas si je může dovolit téměř každý tuzemský milovník kvalitního vína. A co může být krásnějšího, než chvíle strávená ve společnosti Château Montrose, tiché jazzové hudby a oblíbené úpravy jehněčího :-) Chtěl jsem tím říct, že i drahé víno (kategorie 600-1200 Kč za láhev) má své místo v běžném životě. Pokud se člověk do této kategorie pouští poprvé, měly by jeho kroky zamířit do kvalitní a prověřené vinotéky, kde mu vyškolený personál dokáže doporučit víno vhodné pro zvolený účel a ještě ho vybaví nezbytnými informacemi, jak víno připravit (teplota, otevření, případné dekantování), aby bylo možné ocenit všechny jeho vlastnosti.

 

Kompletní rozsáhlá fotogalerie - klikněte zde

 

Zajímavé odkazy

www.lebouchon.cz  -  Celorepubliková síť kvalitních vinoték.

www.merlotdor.cz  -  Stránky pořadatele Audience GCC. Dovozce vína.

www.audience-bordeaux.cz  -  Oficiální stránky akce, minulé ročníky apod.

www.grand-cru-classe.com   -  Informace o GCC, historie, jednotlivá châteux (AJ).

 

Diskuze: Jaké nejdražší / nejkvalitnější víno jste v životě ochutnali? 

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Tomas  - Preklep
    Dobry clanek, diky za nej, jen tu mate opakovany preklep v nazvu regionu Bordeaux. Az jsem si myslel, ze se jedna o nejaky jiny region s podobnym nazvem..
  • Síbí
    Ač ve vínu nevzdělán, po přečtení reportáže bych si nějaké dobré hned dal:) Jenom mě mate nadpis - očekával bych spíše "Bordeaux" než "Bodreaux" (stejně tak i v závěrečném odstavci).
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Bordeaux vs. bodreaux
    Sibi + Tomas: Diky za upozorneni. Uz je to opraveno. At zije automaticke doplnovani textu v OO:( Ale to je holt zivot :-)
Komentářů (3)