PIVO: O Pitu, degustaci a kosmonautech |
Pátek, 16 Listopad 2007 00:00 |
Reportáž z letošního veletrhu Horeca jsem pro „nedostatek zajímavostí“ zredukoval na pouhé dvě zmínky. První se věnuje přehlídce tuzemského nealkoholického piva (velmi zajímavá akce) a druhá dalšímu kolu soutěže Mistr kávy 2007. Kromě ochutnávky Pita vás v dnešním článku čeká i report z (na vzorky bohaté) redakční degustace serveru Svetpiva.cz. a malý kosmický fotoBonus.
Přehlídka tuzemských nealkoholických pivZajímavým zpestřením veletrhu HORECA, který proběhl na konci října v pražském Veletržním paláci, byla konference zaměřená na téma: Nealkoholické pivo. Jsem rád, že nezůstalo jen u slovních projevů a prostor před přednáškovým sálem zaplnily stánky více či méně známých pivovarů. Rozhodl jsem se přechutnat všechny dostupné vzorky, a v duši děkoval za jejich „alcohol free statut“. Rád bych upřesnil, že existují dvě varianty nealkoholických piv. První se sníženým obsahem alkoholu 0,5 %, a druhá s rovnou „nulou“. Nealkoholické… pivo? Jak chutnají současná nealko resp. nízkoalkoholická piva? Jistá nedůvěra v pokřivené senzorické parametry přetrvává v podvědomí většiny potenciálních konzumentů. Po degustaci asi deseti vzorků musím konstatovat, že situace se postupně lepší. Výrobci přicházejí s lepšími výrobními postupy (ať už vlastními nebo zakoupenou technologíí) A to se pozitivně promítá do výsledné kvality chuti.
Výrobní postupy Kdo má zájem o detailní (v rámci možností laické veřejnosti) popis problematiky, doporučuji tento odkaz. Ostatním jistě postačí moje zjednodušené shrnutí. Rozdělujeme dva základní způsoby výroby.
Omezování tvorby alkoholu Nejlevnější způsob výroby spočívá v zastavení kvašení připravené mladiny. Tím se daří držet obsah alkoholu v zákonných hranicích, ale v pivu je cítit nepříjemná „mladinová chuť“ (prvek, kterým většina lidí nebo konzumentů charakterizuje chuť nealkoholického piva). Další výrobní postup spočívá ve využití speciálních kmenů kvasinek (např. Radegast Birell) s omezenou produkcí alkoholu. Odstraňování alkoholu Oproti první skupině metod, kterými je od počátku vyráběn specifický produkt, ve druhém případě roli mateční suroviny přebírá klasicky uvařené pivo. Z něj se následně odstraňuje alkohol (například vakuovou destilací). Tímto postupem lze docílit i zcela alkoholuprostého výsledku a to při zachování maxima vlastností klasického piva.
Ochutnávka Okem jsem zhodnotil, nosem nasál a v ústech poválel bezmála deset vzorků. Od podprůměrných až k velmi pitelným. Subjektivní hodnocení ovlivňovala celá řada parametrů. Některá piva byla k dispozici točená, jiná pouze v lahvi. A i mezi těmi se našly rozdíly, například v teplotě. Jako nejhorší vzorek bych označil benešovského Ferdinanda, příliš mě nepotěšil ani Svijanský Vozka. Přesladká holandská Bavaria s ibiškovou příchutí by se dala pít, mít maximálně 6 OC a sedět v cukrárně. Ani náchodský Primátor se příliš nepředvedl - nepříjemný „mladinový efekt“. Tak bych mohl pokračovat dále. Tradičně slušný byl Radegast Birell a dost mě potěšila nealkoholická Stella Artois. Vyloženě milým překvapením lze nazvat novinku mého oblíbeného pivovaru Černá Hora. Vakuovou destilací* „legalizovaná“ klasická desítka, oblečená do moderního třetinkového hávu má rovných 0 % alkoholu. Jmenuje se Forman a mě překvapila příjemnou vůní, komplexním tělem a slušnou pitelností. Snad to nebyl jen blud po třetince Pita z pivovaru Budweiser. * Mimochodem Černá Hora je prvním pivovarem využívající technologii vakuové destilace v ČR. Navíc výrobní aparatura je dílem české firmy - tuzemské know-how. Redakční degustace – Svetpiva.cz Díky mému „pivnímu povzdechnutí“ jsem se seznámil s provozovatelem největšího pivního portálu v ČR Honzou Kočkou - Svetpiva.cz. Líbí se mi jeho nadšení a smělé pivní plány. Během téměř tří hodin jsme v prostorách společnosti Pivo Praha ochutnali cca dvacet druhů piva. Od klasických spodně kvašených ležáků (například novinky z pivovaru Stříbro), přes nejrůznější svrchně kvašená piva (Ale a další) až ke specialitám typu spontánně kvašený Lambiek. Hlavně posledně jemnovaný zástupce mě dokonale nadchnul. Kyselá, až šťovíkovitá chuť s vůní přirovnávanou k "pánským záchodkům". To jsou parametry, které odradí většinu běžných "pivařů". Nicméně pod divokou a neurvalou fazónou se schovává velmi zajímavá osobnost s celou řadou krásných tajemství :-)
Kosmos Cestou z degustace, mile překvapen a dobře naladěn, spatřil jsem cosi podivného. Dvě bytosti, ostré světlo… Někdy se ty koleje holt opravovat musí :-)
Dotaz na tělo Pijete nealkoholické pivo? Jakou značku preferujete? Dali byste si točené nealko?
Komentářů (16)
|