KNIHA: Kuchařka (nejen) pro dceru
Pátek, 23 Listopad 2007 00:00

KNIHA: Kuchařka (nejen) pro dceru Už, už, uuuuuuuž? Pouhých několik dní nás dělí od vydání knižní prvotiny (u toho asi nezůstane:) naší milé kolegyně foodbloggerky Florentýny. Přestože jsem měl tu milou možnost se svým malým dílem na knize podílet, nebojím se ztráty objektivity během jejího hodnocení. Kuchařka pro dceru totiž není pouhou sbírkou receptů, ale i příběhem a lidskou výpovědí.

 

Co vás čeká?

kucharkaNa rozdíl od vás jsem měl možnost si prohlédnout dvě finální kapitoly, což mi dává jistý informační náskok. S klidným svědomím mohu prohlásit, že se jedná o nejlepší českou kuchařku posledních let. Mohl bych dodat „svého druhu“. Ale proč ta skromnost:)

 

Kuchařka pro dceru - Jana Zatloukalová (oficiální stránky zde)

 

Vizuální bašta

fotoZpracování typografie, barev i fotografií (své nehodnotím:) je na velmi vysoké úrovni. Už během letmého prolistování na vás kniha zapůsobí dojmem díla detailně promyšleného a koncepčně zvládnutého. Líbí se mi layout, fonty i doprovodná grafika. Jeden by nevěřil, že se jedná o výtvor ryze český a českým nakladatelstvím vydaný.


Plnotučná informační hodnota

informaceNyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – psanému slovu. Označení recept zde nabývá nového rozměru. Častý nešvar běžných kuchařek - letmý seznam ingrediencí a pár slov s postupem přípravy zde nenajdete. Každý recept je detailně popsán hned v několika bodech. Těm nejdůležitějším je věnována speciální péče. Rozhodně tak nehrozí situace, kdy během přípravy pokrmu deset minut přemýšlíte nad rozsahem kroku „zaprášit moukou“:) Ale nejen recepty je „živa“ Kuchařka pro dceru. Vtipně rozdělené kapitoly s milým a čtivým povídáním přímo vybízí k listování knihou i v době postní, večerní, prosté vaření.


Ze zákulisí

zakulisiFocení jídla není žádná slast. Ve třech superHektických dnech jsme připravili na bezmála padesátku receptů. Jistě, některé pouze v požadovaném rozsahu (např. odpadnuvší fáze pečení), ale i tak jsme se prakticky nezastavili. Občas jsem si ale pauzu vynutil. Například, když se dofotilo pečení hovězího steaku a výroba holandské omáčky :-) Na zbytky takové kategorie mě příliš neužije, tak proč to všechno nechat stydnout. Podobných situací nastalo hned několik. No a když konečně nešlo o jídlo, řešila Jana problémy okolo stěhování do Vídně.

Image

 

Jak se dělá kuchařka (nebo aspoň její část)

kucharkaPřikládám několik záběrů z focení postupů. A to jak z pohledu objektivu, tak jako nezúčastněný pozorovatel. Když nad tím přemýšlím, snad nejkomplikovanější bylo focení malinového sektu (viz. níže). Na to budu vzpomínat ještě hodně dlouho. Hlavně, že jsme to přežili bez dalších psychických následků :-)

Image

Image 

Image

Image

 Image


Verdikt?

Kupte si to! Kuchařku pro dceru užije i padesátiletý starý mládenec :-)

 

Pro získání dalších informací přímo od zdroje, či objednání unikátní autorkou věnované verze kuchařky, doporučuji oficiální stránky na adrese:

www.kucharkaprodceru.cz

 

Články s podobnou tématikou

REPORT: Florentyna v Cafe Savoy a Ondřej u Bulovky

KNIHA: Kuchařka (nejen) pro dceru 

SOUTĚŽ: Čtyři kuchařky (nejen) pro dcery

 

Přidat komentář
 • ptiger  - nadšení
  jsem nadšen, Florentýnu (velmi tajně) obdivuji a knihu seženu:) jinak pokud jsem slyšel, tak recepty se před focením stříkají lakem na vlasy, ne?
 • DolceVita  - Dobrých kuchařských knih je jako šafránu
  Dobré knihy mám ráda a ty kuchařské voňavé ještě raději. Určitě se bude báječně prodávat a jen doufám, že jeden výtisk někde seženu :-) Dceři tu knihu nedám! Nechám si ji pro sebe :-)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Kucharka (nejen) pro dceru
  ptiger: Kniha (i Florentyna:) si to nadseni zaslouzi. Tak ted jen.. jestli jsem je obe neprechvalil:))
 • Guest  - Bali
  pro tuto knížku se v mé knihovně také najde místečko ;-) Fotky vypadají opět velice lahodně. Už se těším.
 • ren  - Můžu být dcera i ve čtyřiceti?
  No já vim, furt jsem dcera, jak sem se narodila, ale moje máma neměla čas mne to naučit, takže se asi musim adoptovat! Vypadá to krásně a jistě to i zakoupím, nejen abych přispěla potřebným, ale sama dcera se něco naučím...
 • Dlabka  - Už se na ní moc teším
  A dcera nedcera bude moje:) Ondřej
 • Vimaana1  - lakování
  Opravdu lákavě vypadající kniha, taky na ni s radostí mrknu! Ad lakování: nevím, jak v tomto případě, ale byla jsem svědkem vaření a focení ve studiu, kde se to dělá pro časopisy. Ono je to docela náročné, sladit ty profese do stejného času. Obdivuju na tom hlavně to, že je to skutečně piplačka. Udělat krásně vypadající jídlo je na první pohled snadné, ale aby vypadalo nádherně a k sežrání na fotkách časopisu nebo knihy to je opravdu kumšt. Někdy se opravdu některá jídla musí lakovat, aby vydržela hodiny focení, aniž by začala osychat - a to je na fotce hned vidět, a když něco takového nastane, musí se vařit od začátku. To znamená, že pokud si tak krásné jídlo uvaříte, nemusíte ho lakovat, neboť nebude tak dlouho bez užitku ležet. Mám osobně radost z časopisů i knih, které začínají využívat vlastní vyrobené nebo pro sebe objednané fotky, pohled na krásné příručky z DK je skvělý, ale nemůže obsáhnout základy české kuchyně (pokud ji nerozšítíme na německofonní oblasti). Velikou nevýhodou a boží škodou je, že se to pak nemůže jíst. Ale focení vypadá, jako když se fotí modelky!!! Je to umění...:-))
 • Florentyna  - Lak na vlasy jsme,
  přísahám na syrový steak, nepoužívali... Byl to takový fofr, že si na něj nikdo nevzpomněl :-))) Bohužel jsem dostala zprávu, že knížka má v tiskárně zpoždění, a tak namísto tohoto týdne vyjde až po víkendu. Nedočkavcům jsou ale k dispozici nové ukázkové kapitoly na stránkách vydavatelství a prý také navíc bude zpoždění kompenzováno malým dárkem ke knížce... A díky, Ondro, za článek, takové milé PR jsem teda nečekala :-)))
 • teke
  Už se nemůžu dočkat.
 • Guest  - Bude moje!
  Super tip na vánoční dárek! Pro mě - samozřejmě :-)) Fotky jsou dost dobré a pokrmy na nich zvěčněné vypadají úžasně! Nelze neodolat! :o)
 • Guest  - Chci ji :)
  Ondreji, vsechny fotografie jsou vase? Jestli ano, tak tu knizku totiz musim mit. :)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Fotky
  Guest: Ja jsem delal postupove fotky:) Hlavni celostrankove zabery jsou dilem foodstylistky Mileny Volfove a fotografa Marka Kucery:) A knihu si nemusite kupovat... muzeteji [URL=http://gurmetklub.cz/soutez-ctyri-kucharky-nejen-pro-dcery-vanoce.html]VYHRAT[/URL] zde na GK:)
Komentářů (12)