Káva: Nespresso Boutique & Bar – Ochutnávka
Čtvrtek, 23 Srpen 2007 00:00

Kava Nespresso Boutique Bar – Ochutnavka espressa a cappuccinaNení tomu tak dlouho, co jsem psal o systémech kávových kapslí určených k přípravě espressa. Na základě doporučení a díky mé nekonečné zvědavosti, jsem navštívil Nespresso Boutique v pražské Pařížské ulici. Tato turisticky exponovaná lokalita je prvním a zároveň jediným místem v ČR, kde můžete Nespresso nejen ochutnat, ale i zakoupit potřebné vybavení k jeho domácí přípravě. 

 

Na kávu do Pařížské

parizska ulicePrvní a jediná kamenná prodejna systému Nespresso u nás připomíná unikátní galerii, kde si na rozdíl od zvyklostí, můžete exponáty osahat a přechutnat. Exkluzivní lokalita zajišťuje dostatečný přísun turistů a tomu odpovídají i ceny. Interiér je sestaven z vstupní haly s baristickým zázemím a zvýšeným podlažím s přehlídkou přístrojů, prodejnou kapslí a místy k sezení. Vše čisté, uhlazené a okořeněné velmi pozornou obsluhou (cizinci by asi otrávené, negramotné jedince nepřekousli).

Mé první kroky vedly do mezipatra. Po nafocení interiéru došlo na dotazování resp. na aplikaci metody „blank sheet of paper“. Zdrojem informací se stala vedoucí provozovny, od které jsem se kromě toho, že Nespresso je nejlepší systém na přípravu kávy (překvapivě:)), dozvěděl i řadu informací o technickém zázemí systému a sortimentu.

Image


Kávové kapsle

kavove kapsleKapsle Nespressa připomíná po porcích balenou smetánku do kávy. Její tělo je z hliníku, v dolní části uzavřené tenkou vrstvou s natisknutou informací o typu obsažené kávy. Patrony se vyrábějí ve verzi espresso a lungo. První jmenovaná obsahuje 5-6 gramů kávy, druhá rovných sedm. Rozdíly pokračují v hrubosti mletí. Espresso je vhodné pro přípravu 25 a 40 ml kávy, lungo pro 110 ml.

V portfoliu je 12 druhů káv (dvě lungo, tři bezkofeinové a zbytek espresso) a dvě speciální, které se každý rok mění. Objevují se i limitované edice s příchutí. Jednotlivé patrony se od sebe liší barvou.

Ke každé kapsli se váže poutavé povídání o složení směsi a jejích senzorických kvalitách. Ruku v ruce s tím, je přítomna stupnice „síly“ kávy od 1-10. Nejnižší stupeň je jednička, nejvyšší desítka (tu jsem ochutnal). Cena jedné porce se pohybuje mezi 11-13 Kč.

Zajímavost. Patent na kapsle vyprší za cca 3 roky. Konkurence se Nespresso nebojí, již nyní pracuje na novém systému patron. Že by s implantovaným čipem? ;-)

Image


Kávovary – Nespresso

kavovaryCo systému Nespresso nelze upřít, je dokonalé zvládnutí designu přístrojů. Čisté křivky, kvalitní materiály, jednoduché ovládání, to jsou jednoznačné benefity. Mně vadí až přílišná sterilita celého procesu „vaření“. Kapsle se položí širším koncem na plošku s bodáky. Stejný osud čeká i horní část kapsle. Ta je napíchnuta přívodem horké vody, která prochází kávou a vytéká perforovaným dnem do šálků. Použitá kapsle zůstává v přístroji a následně mizí v zásobníku.

Kávovary přijdou na 5000 – 12000 Kč. Základní modely ale nemají vývod páry. Specifikace hovoří o tlaku až 19 bar a toto vyzdvihuje jako pozitivum. Vzhledem k faktu, že káva v patroně není nijak extrémně stlačena a je jí více do výšky než do šířky, lze očekávat příslušnou úpravu parametrů přístroje. Abych byl konkrétní, vykuchal jsem dvě kapsle a na Francisovi si udělal 7g espresso. Výsledek byl nepitelný „průtokáč“. Nespresso není espresso dle standardu.

Zajímavostí budiž fakt, že veškerá podávaná káva pochází z „obyčejných“ domácích kávovarů. Za barem to vypadá, jako když za hlavní „mašinu“ v servisu zaskakuje vzorek z výlohy.

Image

 


Espresso – Ristretto (síla 10) - 65 Kč

kava a cappuccinoServis bez vody, do firemního porcelánu. Objem kávy odpovídá 25 ml. Na povrchu je přítomna vcelku bohatá pěna. Její barva by, vzhledem k statutu nejsilnější verze kávy, mohla být tmavší. Co mě zarazilo byla její struktura. Větší bublinky a menší kompaktnost prostě nedosahuje kvalit výstupu z profesionálního stroje. U stupně 10 a kraťoučkých 25 ml bych čekal mohutnější a plnější tělo, ale to už je spíš otázka chuti. Cenu nehodnotím, k ochutnávce jsem přistupoval z pohledu potenciálního domácího uživatele kapslí za 11 Kč.

Image

 

Cappuccino – Roma (síla 8) – 80 Kč

kava a cappuccinoOdpudivě nafocené cappuccino s čepicí z mléčné pěny, se v reálu proměnilo ve velmi pohlednou dámu s povedeným latte-artem. Chválím! Konzistence pěny byla lehce nadprůměrná. Ocenil bych menší bublinky. Její poměrné zastoupení vzhledem k mléku a kávě vypadalo předpisově. Malinko mi vadilo dost horké mléko, které narušovalo přechod mezi již zmíněnou pěnou a zbytkem nápoje. Cena je opět z říše snů. Nicméně vzhledem k lokalitě bych neměl problém s částkou 60 Kč.

Image
 
Image 


Image people, image!

verdiktNespresso (nikoliv Nesspreso) těží z dokonalého marketingu. Propagační materiály nešetří superlativy a po jejich letmém prostudování začínáte mít pocit, že říct o Nespressu cokoli negativního, vás automaticky klasifikuje do role kávového ignoranta. Dokonalý servis a pocit exkluzivity, kombinovaný s garancí vyrovnané kvality, určitě na někoho zafunguje. Kávovary ozdobí každou moderní kuchyň, stejně jako barevné kapsle, s kterými můžete po večerech hrát šachy :-) Ne vážně, vypadá „to“ hezky a chutná velmi slušně. Neměl jsem možnost otestovat celou nabídku, ani příležitost se s přístrojem seznámit v ostrém provozu.

Ale jedno vím již teď. Vadí mi uzavřený systém a jistota, že sám od sebe nemůžu objevit nic jiného, než to co pro mě připraví centrála. A to už nemluvím o absenci kontaktu s kávou. I u E.S.E. je možnost si POD očuchat. Tady vám, při podrobnějším zkoumání, leda hliníkový obal odrazí prasátko do brýlí.

Image 

Image 

 

Škola kávy - přehled článků

Od keře až k espressu - Úvod

Odrůdy, pražení, mletí, extrakce

 

Kávovary

Kávovar: Espresso Francis! Francis! X1

Káva: Na půl cesty k espressu s Bialetti

TEST: Espresso kávovar Bialetti Mokona

 

Káva v kapslích

ESPRESSO: Káva v kapslích – POD, E.S.E. a Senseo

Káva: Nespresso Boutique & Bar – Ochutnávka 

 

Mistr kávy 2006

REPORTÁŽ: Mistr kávy 2006 - Kvalifikace

REPORTÁŽ: Fotomedailonek: Mistr kávy 2006 - František Roháček

REPORTÁŽ: Mistr kávy 2006 - Finále

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho kliknutím na ikonku pro další čtenáře :-)

pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář
 • Michal Marek
  Myslím že právě ty negativa, které jste uvedl jsou pro určitou skupinu lidí těmi největšími pozitivy. Myslím že tento systém ocení lidé, kteří si ráno chtějí dát něco jiného než průměrné Nescafé, chtějí pravé presso, ale na druhou stranu nechtějí ubrat z předností instantky, tzn. rychlá příprava bez nějakého většího nadělání nepořádku a při nákupu lehká orientace mezi nabídkou druhů káv. Jednoduše vrazit POD, pod POD hrnek, pustit, vypít, jít.... Myslím že je dobře že i tací lidé dostanou pro ně ideální věc jako je Nespresso, mají právo volby. A pro kávomilce tu je široká paleta klasickým pressátek :)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Nespresso
  Michal Marek: Mate naprostou pravdu a jsem rad, ze jste napsal co jste napsal. Negativa uvedene v zaveru jsou prave ty jedinecne benefity:) Zaruka konstantni kvality od jednoho vyrobce. Ne jako u E.S.E podu... System jako takovy si zaslouzi pochvalu, je dotazeny do posledniho "zrnka kavy". Ale.... Ne ne.. tohle bych doma mit nemohl:)
 • matesola  - Když jsem se loni rozhodoval, které kafe
  Byla to taková zvláštní souhra náhod. Potřeboval jsem rychle vyřešit problém, který systém koupit pro naše hosty do těch nejdražších pokojů a zároveň jeden kus na recepci, aby i noční recepční byl schopen udělat kvalitní kafe těm kdo ho chtěli nebo potřebovali... Bádal jsem, hledal až pak náhodou jsem si při listování komerční přílohou nějakých US novin všiml pěkné reklamy s Georgem Cloonym jak srká Nespresso. Byl tam jen on a webovky. Tak jsem sedl k netu a na stránkách vidím jako top news, že Nespresso je konečně i v ČR. Butik v Pařížské se otevíral přesně týž týden a já se tam vypravil to očíhnout. Další náhoda byla, že vedoucí celého projektu je můj bývalý kolega, stejně tak vedoucí prodejny (slečna s kterou si mluvil). No to bylo radostné shledání. Ještě v tom týdnu udělali prezentaci pro majitele hotelu, který ač ital (ras na preso), uznal že Nespresso(které on zná už dlouho) je přesně to co potřebujeme. Dostali jsme velmi zajímavou množstevní slevu a nakoupili. Musím říct, že k plné spokojenosti všech. Teď jsem si všimnul, že podobně to má vyřešeno i hotel Hoffmeister a spousta dalších... Resumé je, že Nespresso je takové "minibarové" kafe. Kvalitní, +/- levné, dobře vypadá a je stupidně nenáročné na obsluhu.
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - NESPRESSO
  matesola: Uprimne receno se divim, ze Nespresso neni rozsirenejsi. Cena za porci neni nejnizzsi, ale ani astronomicka. Kvalita velmi slusna.. Jak rikas, tenhle system je pro nektere aplikace "darem z nebes". Pomer kvalita vystupu / cena / design a cistota provozu je neprekonatelny. Rodicum bych ho klidne koupil. Ale.... muj nazor uz tu je stokrat:) Navic by me docela zajimaly detaily okolo prubehu extrakce. Teplota a tlak.
 • lucie
  mě by nejvíc už dopředu vadily ty hlíníkové kapsle - když nejsou na ulicích běžně kontejnery na třídění hliníku, předpokládám, že to lidi budou vyhazovat do obyčejných košů...
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Ekologie
  lucie: Ano, vetsina lidi posle pouzitou kapsli rovnou do bezneho odpadu. Konecne predstava, jak z ni doluji preparenou kavu... nevim nevim. E.S.E. pody jsou v papiru a nasledne v pytlicku. Zde jde s pouzitym "vstupem" pracovat velmi ekologicky. Pokud je vule:)
 • Guest  - recyklace
  Ráda bych doplnila informaci o recyklaci - hliník jako materiál je snadno recyklovatelný a kromě toho, že nejlépe uchová aroma kávy (Nespresso údaj, který lze ovšem dokázat), tak se i v mnoha zemích recykluje, nicméně recyklace našich Nespresso kapslí je náročná právě díky odstranění kávy a to hlavně z pohledu financí. Ovšem v řadě zemí Evropy se tak děje a především v Nespresso domovině - Švýcarsku, takže doufám, že stejnou věcí se budeme moci pochlubit i my velmi brzo.
 • Guest  - rozdil
  Jaky je rozdil mezi timto a nescafe dolce gusto?
 • papek  - No neviem
  [B]Ondrej:[/B] [I]"Uprimne receno se divim, ze Nespresso neni rozsirenejsi. Cena za porci neni nejnizzsi, ale ani astronomicka. Kvalita velmi slusna.."[/I] Za cenu 11-13Kč / 7 gramov mám špičkovú, naozaj špičkovú čerstvo upraženú kávu. To sa snáď ani nedá porovnať s týmto tu. Do hotela alebo do kanclu - no, dajme tomu, ale len kvôli čistote prípravy. Domov určite poriadny pressovač, za cenu 12000Kč sa určite dá kúpiť pressovač s mlynčekom veľmi dobrej kvality. Pritom aj tu je možnosť použiť ako krajné riešenie pody E.S.E. (napr. ráno, keď sa nestíha do práce).
 • Guest  - vs Dolce Gusto
  Lidi nevíte, jestli tyto kapsle se dají použít do Nescafe Dolce Gusto? Pokud ne, jestli je v příprvě kávy, resp. potom v její chuti nějaký rozdíl?
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Dolce Gusto
  Kapsle Nespresso nelze pouzit v DG. DG pouziva INSTANTNI KAVU. Nejdena se tedy o espresso jako takove! POZOR NA TO!
 • Guest  - obsah kapslí DC
  ...no, mám k tomu jakýsi leták a tlustý časopis :) "Pro chutnější život" a tam se píše, na několika místech, že kapsle obsahují mletou 100% Arabica kávu. Je fakt, že jsem kapsli neměl možnost otevřít a udělat si z ní "logr kafé" :), ale snad by nekecali o tak zásadní věci, co myslíte?... Nebo, Vy jste viděl obsah těch kapslí? DC mě zaujalo jen designem, velikostí a cenou... Sympatické je mi i Nespresso.
 • Guest  - Dolce Gusto
  Dolce Gusto není žádná instantní káva. Právě jsem vykuchal jednu patronu DG espresso a je to normální mletá káva.
 • Mirka  - Nespresso
  I my jsme podlehli kouzlu nespressománie a máme doma dvě mašinky na kapsle - TURMIX a DeLonghi, kromě toho i jedno celkem kvalitní větší presso AEG s mlýnkem na kávu. Kapsle nám vyhovují, káva je velmi dobrá, variabilní výběr, není žádný velký odpad a mašinka je lehce přenosná. Kdo nás navštívil, má už nespresso taky doma, dá se velmi spolehlivě objednat za slušnou cenu u www.eichhorn.cz, je to rakouský zásilkový obchod /mluví česky/. V Čechách je cena nespressa bohužel stále ještě nepoměrně vysoká /při kurzu EUR nepochopitelné/ a ne každý má možnost zajet na nákup do Rakouska....
 • Petr  - to Mirka
  ten Rakouský obchod je zajímavý, zřejmě využijeme :) Cena je skoro o tisícovku menší než v datartu. Kde kupujete kapsel, jestli se může zeptat. A kolik stojí. Díky!
 • Mirka  - Nákup kapslí
  Cena zakladniho modelu Essenza ve stribrne barve bez DPH je 100 EUR /chce to mit jen registraci o DPH/, coz je nejakych 2700 CZK plus 300 CZK doprava, pokud se objednava vice masinek, cena za dopravu se samozrejme rozmelni. Fakt vrele doporucuji, pani majitelka je velmi prijemna a zasilaji do dvou dnu. Mate k tomu 12 kapsli gratis, od kazdeho druhu jednu. Kapsle kupujeme v Praze v Parizske /veskere info o druzich a cenach najdete na nespresso.cz/, nejlepsi je zajit tam osobne a vybrat si libovolne mnozstvi, na dobirku posilaji pouze min. 200 kapsli, ale to doporucuji az po tom, co si oblibite urcite druhy. U nas vede Ristretto. Tak nevahejte:-)
 • Guest  - Kupa kapsul v Cechach
  Chcela by som sa spytat kde je mozne kupit kapsule v Cechach.Je vobec nejaky taky obchod kde by sa to dalo kupit okrem nakupu cez internet? Nedari sa mi najst ziadny obchod na internete. Inak kavicka veeeelmi dobra. =} Dakujem velmi pekne za pomoc a radu.
 • Katika
  Chcem sa spýtať ako sa dajú objednať kapsule nespreso cez net?Ďakujem
Komentářů (18)