EXKLUZIVNĚ: Čarující Mario Corti v Mandarin Oriental
Středa, 21 Listopad 2007 19:28

mandarin00.jpgEXKLUZIVNĚ: Čarující Mario Corti v Madarin OrientalII. setkání „michelinovského druhu“ mám úspěšně za sebou. Naštěstí se obešlo bez typických příznaků (nemodeluji hory z brkaše), naopak. Zanechalo ve mně naprosto přirozené a vědou tisíckrát popsané pocity uvolnění, příjemného duševního rozpoložení a štěstí. Pět do detailu vyladěných chodů a stejný počet soubících se vín je tu jen a jen pro vás.

 

Festival – Podzim s hvězdami

festivalPro detailnější představu o celé akci vás odkážu na první díl reportáže zachycující kulinářské umění Chrise Stainese z londýnské restaurace Foliage.

EXKLUZIVNĚ: Mandarin Oriental s „hvězdičkou“

Na degustační oběd jsem byl pozván Kateřinou Pavlitovou z hotelu Mandarin Oriental Prague. Uvádím to hned na začátku článku, aby nedošlo k nedorozumění. Nicméně v této kategorii „vysoké gastronomie“ jsou podobné návštěvy více než pouhým „gourmetím“ zážitkem. Nabývají edukativních rozměrů a rozšiřují obzory. Kromě toho i pořádně rozmazlují mé chuťové pohárky.


Mario Corti - 30let

mario cortiDruhá hostující „star“ jménem Mario Corti působí jako šéfkuchař mnichovské restaurace Mark's hotelu Mandarin Oriental. Na svůj nízký věk - 30 let - se mu podařilo dosáhnout celé řady profesních (a doufám, že i jiných) úspěchů. Kromě získání jedné hvězdy Michelin pro svou domovskou restauraci je i čerstvým držitelem ocenění průvodce Bertelsmann – Kuchař roku 2008.

Pokud porovnám oba „hvězdičkové“ kuchaře, na první pohled rozlišuji skromného a plachého experimentátora od sebevědomého suveréna, který své pokrmy tvoří s pověstnou německou precizností. Tím nechci říct, že Chrisovo menu bylo nějak horší, to ani omylem! Jen je na pokrmech krásné, jak se v nich odráží autorův rukopis/styl. A to mě baví, moc!

A ještě jedna věc. Měl jsem možnost se s Mariem setkat. Zastavil se během servírování předposledního chodu a kromě složené poklony a obecných frází jsem se zeptal na dvě „standardní“ otázky:

 • Kdy jste začal s vařením?
 • Kde hledáte inspiraci?
odpovediDoslovné odpovědi vám uvádět nebudu. Jejich znění jsem ale tušil dopředu. Kdo chce být takto úspěšným kuchařem, začíná většinou svou "kariéru" již jako malé dítě. Stejně tak inspiraci a podněty ke svým kulinářským úspěchům nenachází v "trendy časopisech" a televizních show, ale v běžných životních situacích (na trzích, ulicích...).

 Image

 

Restaurace = kuchař

infoJak se u nás hodnotí restaurace? Zvláštně položená otázka, vím. Jde mi o to, jak charakterizujete podnik, kde vám chutná. Použijete vazbu „vaří tam skvěle“? Dobrá, ale kdo? A jsme u jádra pudla. Jedinečný (i ten průměrný) zážitek je dílem kuchaře a jeho týmu. Pokud uvážím, že každý podnik má svého šéfkuchaře, pak je to právě on – osoba nejodpovědnější.

Spojme si jednou pro vždy restauraci / kavárnu s konkrétní osobou. Místo toho, že u Vosyků mají skvělé vepřové koleno, řekněme: Franta od Vosyků dělá nejlepší koleno v Praze. Jídlo není jen prostředek k ukojení okamžitých biologických potřeb, ale i zážitek, zkušenost, poznání.


Pět chodů, pět vín, pět vrcholných zážitků

pet choduTentokrát jsem ochutnával sám. Mělo to hned několik výhod. V samostatné místnosti jsem nikoho neoslňoval (bleskem ;-) a zároveň jsem měl dostatek soukromí nechat se unášet všemi těmi skvostnými pocity chuťové, aromatické a vizuální harmonie. Při některých soustech jsem zatínal prsty na nohou, jindy přivíral oči a hlavou nechal proudit dlouhé nekonečné „hmmmmmm“ :-)

Součástí každého chodu bylo i krásně „padnoucí“ víno. Obávám se použití dalších superlativů, ale zřejmě není zbytí. Kooperace mezi zvoleným vínem a použitými surovinami (resp. jejich úpravami) byla ukázková. Bojovný Ryzlink ji předvádí u Jakubek, překvapivě heboučké Chablis u filetu z kamabaly a pikantní ostružinový Crozes Hermitages exceluje s telecím brzlíkem i černými lanýži.


Terina z kachních Foie Gras

s nakládanou dýní v zázvoru a brioškou pečenou s medem a pepřem

Chateau Loupiac Gaudiet 2001, Loupiac - France

Opravdu nadstandardní kus terinky z Foie Gras servírovaný s teplou brioškou. Už jen pečivo by si zasloužilo stránkový popis, ale přejděme rovnou k hlavní ingredienci. FG doplněná kontrastními dýňovými rolkami s delikátně zázvorovo-kyselou příchutí. K tomu všemu dezertní víno z oblasti Sauterne (vyrobené z hroznů napadených ušlechtilou plísní). Kombinace briošky, FG a slzy sladkého, ale hezkou kyselinkou vybaveného, Loupiacu... to se musí zažít.

Image

Image


Mušle Sv. Jakuba s artyčoky

na restovaném mladém špenátu v jemné šlehané pěně

Riesling Trocken 2005, Dr, Burklin-Wolf, Wachenheim – Germany

Efektni pokrm. První ze dvou „pěn“. To zní děsivě. Jakubky mám rád. Jejich maso s jemnou chutí se hodí k celé řadě úprav. Kombinace s artyčoky a špenátem, zde bych neměl problém. Bohužel s výslednou chutí (kořenění pěny) jsem se musel dlouho prát. Za konečné vítězství vděčím citlivě vybranému, minerálními tóny hrajícímu, ryzlinku.

Image

Image 

 

Filet z bretaňské kambaly

servírovaný na hráškovém pyré v humrové pěně

Chablis 2005, Christian Moreau Pere et Fils - France

Vrcholný chod. Absolutní harmonie rybích chutí. Dokonale připravený filet z kambaly položený na lůžku z hráškového pyré připomínal zelený ostrůvek v moři humrové pěny. A nezůstalo jen u pěny (viz. fotka). Kouzelná mořská variace snoubená s heboučkým, kulaťoučkým, uhlazenou vlnku v laguně připomínajícím Chablis.

ImageMedailon a brzlík z mladého telecího

s jemnými knedlíky, romaneskem a černým jarním lanýžem

Crozes Hermitages 2004, Alain Graillot, Pont de l'Isere - France

Další frontální útok na chuťové pohárky. Medailon představoval to nejjemnější telecí připravené na medium rare. Maso konzistence, že by ho (ve zvláštních chvílích) zvládla krájet moje přítelkyně pouhým pohledem. Kousky brzlíku a romanesko vidíte na fotce. Vitráž ve sv. Vítu připomínající řez knedlíku bohužel nikoliv. Kombinace dílu masa, plátku lanýže a trošky silné masové šťávy mi způsobovala jedny z nejpříjemnějších pocitů v rámci celého oběda (intenzitou je převálcoval až dezert). Dokonale připravená „klasika“ s krásným vínem!

Image


Fondán z čokolády Valrhona

servírovaný s naloženými kumquaty a vanilkovou zmrzlinou

Barolo Chinato, Piedmont - Italy

Jídlo? Spíš zbraň. Servis na dvou talířích. Větší obsahoval fondán a kumquaty, druhý zmrzlinu. Že se jedná o plněný dezert jsem očekával. Nicméně horká čokoláda řinoucí se jako láva z činné sopky mě úplně ochromila. Tento dezert překonal i teplý čokoládový dort z hotelu Best Westert Tulipan a zaujmul první místo na žebříčku famózních sladkostí. Škoda, že z fotek nejde cítít všechna ta intenzivní vůně. Kumquaty bych přirovnal ke kříženci cherry rajčátka a pomeranče. Intezivní pomerančovo-kůrová chuť se krásně tulila k čokoládovému základu. Přiložené kořeněné až digestivní Barolo Chinato udělalo tečku za jedním z nejúžasnějších obědů v mém životě.

Image

Image 


Návrat do reality

verdiktCena za menu včetně vybraných vín byla 3900 Kč (2400 Kč menu + 1500 Kč vína). To už je na naše poměry  dost. Na druhou stranu, pokrmy byly maximálne vyprecizované. Jsem si téměř jist, že lépe už dané kombinace surovin opravdu chutnat nemohly! Napadají mě slova jedinečné, úžasné, neopakovatelné.

Mandarin Oriental Prague - Restaurace Essenia 

Image 

Image

 

Degustace 

Poslední možnost ochutnat michelinovské menu máte ve dnech 20. - 25. 11. 2007. Nečekejte na můj report a jděte si "to" užít na vlastní chuťové pohárky. Více informací zde - vaří Franck Ferigutti - Ženeva.

Co vy na to milí čtenáři? ;-) 

 

Přidat komentář
 • pan Cuketka  - :)
  co je ta koule na FG? a proč nelinkneš na Mandarin, aby lidi stihli na to menu eventuelně zajít? (I.+II. mi uniklo, na III. v pátek se moc těším :)))
 • edy  - gratulace!
  Tato recenze mě natolik "dostala", že se k ní musím vyjádřit. Že Mario umí vařit a ani v Praze nezklame, mě ani tak nepřekvapilo. Celé menu je skvěle vyladěné a určitě si zaslouží příslušnou pochvalu. A ta cena je myslím též odpovídající. Co mě ale "dostalo" je celá ta vaše recenze včetně těch přímo mistrovských FOTEK. Sleduji vaši činnost (a i všech vašich kolegyň a kolegů) od prvopočátku a musím vám k vaší, tak pro nás gurmány záslužnou práci, jenom GRATULOVAT. Ani nevím, co bych vám mohl vytknout, prostě dokonalé.
 • J.Č.  - To je zase ráno...
  Opěr neuvěřitelně lákavé, včetně skvělých fotek :) Po ránu s průduškovým čajem skutečné osvěžení :o)
 • Julie  - Muselo to být dokonalé!
  Ondro, to co jsi tu popsal je absolutní dokonalost...Hvězdu na hrdé hrudi nosí Mario určitě právem. Představuju si ty hodiny tvůrčí práce, degustací, přemýšlení, nekonečných debat, zkoušení, vymýšlení, a kombinování pokrmů v jeho kuchyni - to mě láká zažít přinejmenším stejně jako ochutnat to jeho jedinečné telecí. Díky za vizuální zážitek a krásný text. PS: u mě vítězí přirovnání nakrojeného knedlíčku k vitráži ve svatovítské katedrále, skvělé! :)))
 • DolceVita  - Absolutní harmonie
  Modrý brambor VALFI (s fialově modrou dužninou) posazený v tenkém plátku na filetu z kambaly je absolutní harmonie "non plus ultra". A to si jenom domýšlím, jak báječně tento pokrm chutnal. Působivé fotografie mé představy vedou správným směrem :-)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - EXKLUZIVNĚ: Čarující Mario Corti v Manda
  pan Cuketka: Koule na FG je opet FG ale zabalene do pernikove drte... finta!:) Prolink na MO jsem pridal. Nicmene spis z informativnich duvodu. Kazde z "hvezdnych" menu je k dispozici pouze po dobu navstevy konkretniho kuchare. Presneji receno.. jedina aktualni moznost ochutnavky je zde v tomto reportu:)) edy: Souhlasim se skvelou skladbou menu a dekuji za pozitivni hodnoceni clanku:) Je to takova hezka odmena za cas straveny pri tvorbe reportaze:)
 • pan Cuketka
  FG na druhou tedy :) vtipné! v té poznámce mi šlo jen o to, abys (když už děláš chutě) zmínil tu, která tam zrovna běží. ať si tam lidi stačí zajít, byla by škoda to propásnou :) [URL=http://www.mandarinoriental.com/hotel/639000473.asp]http://www.mandarinoriental.com/hotel/639000473.asp[/URL] 20. - 25. listopadu je tam poslední ze trojice - Franck Ferigutti, z Mandarin Oriental Hôtel du Rhône, Geneva - tedy ŠVÝCAR!!! :)
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - EXKLUZIVNĚ: Čarující Mario Corti v Manda
  J.C.: Byl to opravdu krasny gastroZazitek! Tento patek se bude prezentovat finalovy, treti kuchar. Tentokrat ze svycarske pobocky Mandarinu. Uz se tesim:) Julie: Moc hezky napsano. Tvurci proces souvisejici s priravou takoveho menu musi byt hodne zajimavy. Kdo vi, kde Mario cely koncept vymyslel:)) DolceVita: Ano, bramborovy chips.. na ten jsem zapomnel stejne jako na v perniku obalenou FG kouli:)) Kambala s humrovou penou predstavovala vrchol chutove harmonie...nepopsatelna:)
 • Florentyna  - Ondro,
  stava se z tebe gurman - basnik. To jidlo urcite bylo dokonale, ale ta tvoje recenze taky... Degustacni menu v restauracich zboznuju a tohle jiste bylo obzvlast vydarene, uprimne a mlsne ti takovy zazitek (tak trochu) zavidim.
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - EXKLUZIVNĚ: Čarující Mario Corti v Manda
  Florentyna: :)) basnik... to ani ne, ale podobne zazitky se jen tezko popisuji beznymi slovy:)
 • simaja  - Mušle Sv. Jakuba s artyčoky
  Zdravim, co to bylo za peny? Vypada to jako Bernska, ale chutna?
Komentářů (11)