BLOG: Pražské Jaro – Guarneri Trio
Středa, 31 Květen 2006 00:00
prazjarob.jpgStejně jako před rokem jsem 31.5.2006 navštívil koncert z festivalové řady „Nokturno“. Jak název napovídá, začátky koncertů jsou posunuty do pozdních večerních hodin - konkrétně 22.30. Nejinak tomu bylo i tuto středu. Blížila se dvaadvacátá hodina a já se pomalým krokem proplétal promoklou Prahou směrem k Rudolfinu..více v celém článku.

Složení tělesa

  • Ivan Klánský - piano
  • Čeněk Pavlík - viola
  • Marek Jerie - cello


Guarneri Trio představilo následující skladby

  • Joseph Haydn: Klavírní trio G dur, Hob. XV

  • Dmitrij Šostakovič: Klavírní trio č. 1, op. 8

  • Bedřich Smetana: Klavírní trio g moll, op. 15


Ačkoli jsem nebyl vzhledem k pokročilé večerní hodině v úplně ideálním rozpoložení, z koncertu jsem odcházel odpočatý a nabitý energií. Úvodní skladba Josepha Haydna příjemně uvolnila atmosféru nezcela zaplněného sálu. Strhující přednes do jedné věty komponovaného díla Dmitrije Šostakoviče vyvolal u posluchačů mohutné ovace. Standardní program zakončily tři věty Klavírního tria g moll, op. 15 od Bedřicha Smetany.

Následovala názorná ukázka termínu „mohutný potlesk“. Nadšení hosté, posledního z řady nokturen, si následně vytleskali dva přídavky. V obou případech zaznělo dílo Antonína Dvořáka.

Koncert se vyvedl. Nikdy bych nevěřil, že mě dokáže strhnout tento typ hudeního tělesa. Měním názor, pánům mistrům tleskám a objednávám si CD s jejich nahrávkou.


Dmitry Shostakovich (1906-1971)

Image

Piano Trio No.1 in C minor, op.8
Piano Trio No.2, in E minor, op.67
Sonata for cello and piano in D minor, op.40


Přidat komentář
Komentářů (0)