BLESKOVĚ: Mistrovství světa baristů Antwerpy 2007
Sobota, 07 Červenec 2007 00:00

BLESKOVĚ: Mistrovství světa baristů Antwerpy 2007Mezi 18.-20.5. 2007 proběhlo v belgických Antwerpách SCAE mistrovství světa baristů a to hned ve třech kategoriích. Soutěž se konala pod patronátem mezinárodní organizace SCAE a doplnila World barista championship, které se koná v Tokyu na přelomu července a srpna. V obou soutěžích nás reprezentovali nebo teprve reprezentovat budou, celkem tři soutěžící: Petra Veselá, Jiří Richter a František Roháček.

 

Tisková konference

tiskova konferenceNa tiskovou konferenci pořádanou českým zastoupením SCAE jsem dorazil výjimečně bez fotoaparátu. Po zjištění, že Petra Veselá na ni přivedla mistra světa v Latte art, mě přepadaly myšlenky kategorie „trhání si vlasů“. Díky technickým problémům „naštěstí“ Australan Jack Hanna nic ze svého umění nepředvedl a já si tak uchránil svůj letní sestřih :-)


Soutěžní kategorie

soutezni kategorieNení mistrovství jako mistrovství. Jednooborové klání World barista championship proběhne až na přelomu července a srpna v Tokyu a zúčastní se ho český Mistr kávy 2007 – František Roháček. To konané v Antwerpách bylo rozděleno do tří kategorií:

 

Cup tasting - 4th SCAE World Cup Tasters Championship

cup tastingÚkolem „degustátorů“ bylo ze tří servírovaných káv (dvě totožné a jedna bonusová) vybrat tu odlišnou. Celý proces proběhl v osmi kolech. To znamenalo z 24 ochutnaných vzorků vyčlenit 8 nevyhovujících. Možná vás bude zajímat, že k ochutnávání se používá speciální stříbrná lžíce s cenou mnoha desítek EUR.

Image 

 

Latte art - 2nd SCAE World Latte Art Championship

latte artAneb kreslení za pomocí kávy a mléčné pěny. Každý ze soutěžících musel v limitu osmi minut připravit šest soutěžních nápojů. V takto omezených časových podmínkách mohla každá drobná komplikace způsobit překročení limitu a s tím spjatý nárůst trestných bodů. A co teprve, když k tomu připočítáme určitou dávku nervozity. Ale zpět k úkolům. První dvojice káv musela být servírována ve verzi macchiato, druhá cappuccino nebo latte a třetí patřila volnému nápoji – studenému nebo teplému. Latte art byl hodnocen odbornou porotou. Ta měla k dispozici i vizualizaci záměru každého ze soutěžících. Nejen, že obě „malby“ musely být totožné, ale zároveň se kontrolovala podobnost s předloženým nákresem/fotografií.

Image 

 

Coffe in good spirits - 3rd SCAE World Coffee in Good Spirits Championship

irish coffePod tajemným názvem se skrýval na první pohled velmi jednoduchý úkol – během osmi minut připravit 4 nápoje. Dvě identické irské kávy a dva volné nápoje s obsahem alkoholu. Na irskou kávu je možné použít libovolně připravenou kávu. Naopak podmínkou je přítomnost whisky, smetany a cukru. Cílem baristů byl servis do průhledné sklenice s jasně oddělenou kávovou a smetanovou částí. Ne každému se to povedlo (což následně patřičně ohodnotila přítomná porota). Jak jsme měl možnost vidět na tiskovce na videu, nebyla to žádná legrace.

Image


Umístění a získaná ocenění

Cup tastingŠtepánka Havrlíková

Latte art Petra Veselá (11. místo)

Coffe in good spirits - Jiří Richter (7. místo)

Nejlepší koordinátor SCAE pro rok 2007 - Roberto Trevisan

Image

 

Mistr Kávy 2007

mistr kavy 2007Další ročník baristické soutěže začne na podzim sérií kvalifikací. Co mě ale zaujalo nejvíce je snaha pořadatelů usilovat o pořádání mistrovství světa baristů 2010 v České Republice. Tomuto projektu držím palce stejně jako celé myšlence propagace kultury pití kvalitní kávy. Další důležitou informací (minimálně pro mě) je fakt, že další ročník World barista championship včetně SCAE nadstavby proběhne v Dánsku. A to si nenechám ujít!

Všem zúčastněným upřímně gratuluji!

 

Články s tématikou Mistr kávy

REPORTÁŽ: Mistr kávy 2006 - Kvalifikace

REPORTÁŽ: Fotomedailonek: Mistr kávy 2006 - František Roháček

REPORTÁŽ: Mistr kávy 2006 - Finále

 

Články s tématikou Škola kávy

KÁVA: Od keře až k espressu

KÁVA: Odrůdy, pražení, mletí, extrakce

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
Komentářů (0)