Reportáž: Biodožínky v Nenačovicích
Neděle, 17 Září 2006 00:00

Reportáž: Biodožínky v NenačovicíchDruhá zářijová neděle proběhla zcela ve znamení Měsíce Biopotravin. V Nenačovicích proběhly biodožínkové slavnosti spojené s oslavou 15. narozenin firmy Country Life. Akce se konala v prostoru farmy a návštěvníci mohly nejen ochutnat a zakoupit řadu výrobků v BIOkvalitě, ale zároveň jim bylo umožněno nahlédnout do zákulisí zdejší pekařské výroby.

 

Ekofarma Country Life

infoAreál ekofarmy Country Life se skládá z konferenčních a administrativních místností, mlýna, pekárny, balírny a velkoskladu. Budovy jsou nové nebo minimálně čerstvě zrekonstruované. Všechno je tak krásné, zdravé... (i ideologicky) až člověku malinko přeběhne mráz po zádech. Nehodlám zde řešit jakékoli náboženské otázky, to by nebylo fér. Ale mám trošku problém s pevným propojováním hesel BIO a vegetariánství. BIO není o tom, že nejíme maso... BIO je o přístupu, o udržitelném rozvoji.. o myšlení... o kvalitě.

Image
 

V Nenačovicích byla silně cítit "masoAverze" prvního řádu. Některé suroviny se jednoduše do vegeVerze „překlopit“ nedají a případné pokusy jsou pro náročnějšího strávníka tak maximálně „zdravé“. O pochutnání zde nemůže být řeč.. To ovšem neplatí o čerstvé zelenině a ovoci. Zdejší stánek byl nadstandardně zásoben a na zakoupeném kopru a špenátu jsem si doma tuze pochutnal.

 

ImageExkurze do pekárny

Přikládám fotografie z mlýna, moderní balírny, pekárny a jako bonus záběr na obležený stánek s pečivem. 


Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 

Na fotografii je zachycen vedoucí pekařského provozu, jasný to důkaz, co s člověkem dělá BIOvegetariánská strava.. Popravdě... nevím, jestli je to důsledek tahání beden s pečivem nebo zdravé výživy :-)

Image 

 

Pohled do velkoskladu

Díky ochotě pracovníků Country Life jsem mohl nahlédnout do zdejšího velkoskladu potravin. Takové množství konvenčních i bio potravin pohromadě jsem ještě v životě neviděl. Mít tak dodávku, štafle a deset minut času.... :-))

Image 

 

Zvláštní kotouče, které vidíte na obrázku nejsou rodinným balením lázeňských oplatek. Jedná se o novinku v portfoliu Country Lifechlebové placky.

Image

 

FairTrade – Fairove.cz

Výrobky nesoucí značku Faitrade jste si mohli zakoupit u dvou stánků. Celkovou koncepcí u mě vítězil stánek firmy Fairově.cz. Mohli jste si zde pořídit celou řadu vybraných delikates, které nejen, že dodržují myšlenku „férových podmínek“ pro jejich producenty, ale také výtečně chutnají. S testy těchto produktů se brzy setkáte i zde na Gurmetovi. Více informací naleznete na stránkách Fairove.cz.

 

Image

 

Na snímku je pan Martin Kobera – provozovatel Fairove.cz .

 

Image 

 

Knuspi

Produkty firmy Knuspi jsem pečlivě otestoval již na Oslavách svatého Vavřince, ale nešlo o výrobky v BIOkvalitě. Zde prezentovaný instantní falafel více než překvapil (nezbývá, než souhlasit s panem Cuketou). Firma nabízí celou řadu zajímavých výrobků, například vynikající cizrnové měšce.. Dle slov vystavovatele je od „překlopení“ do BIOkvality dělí pouze hledání patřičně certifikované sýrové a šunkové náplně... jak prozaické :-))

Image

Image 

 

Kozimleko.cz

Výrobky z kozího mléka z Ratibořic zná kde kdo. Mým favoritem je přírodní jogurtové mléko! Doporučuji k ochutnání.

Image

Image 


Akce je hlavně o lidech

Na závěr reportáže přikládám několik záběrů lidí, bez kterých by byla každá akce jen „stovkou vylepených plakátů“.

Image

Image

Image

Image

 

Trochu mimo :-) 

Z pohledu některých návštěvníků jsem trochu znejistěl v otázce, jestli jsou BIOvejce opravdu „bez vedlejších účinků“ :-))

Image

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)  

 

Přidat komentář
 • Markoff
  som zvedavy do kolkych hodin ti zalinkuju tento obrazok pedofilne sajty http://gurmetklub.cz/images/stories/Reportaze/Biodozinky/biodozinky18.jpg ten prevadzkovatel fairove.cz je jasnym dokazom ako dopadnete ked sa budete stravovat na ferovych a zdravych produktoch
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Zas tak zle bych to nevidel:)
  S tou olizujici se holcickou bych to zas tak zle nevidel. Konecne dite pijici kozi mleko (byt ochucene), to se v dnesni dobe moc nevidi:) A s panem Koberou... kdyz se srovnaji fotky stanku Knuspi a Fairove.. tak nevim nevim.. cizrna je take zdrava, ale "pan Knuspi" rozhodne nevypada podvyzivene :-)
 • mag  - pekne
  Pekna reportaz, konecne dalsi clovek, ktery nedava rovnitko mezi bio a zdravy (pripadne vegetariansky). Jen prosim nepouzivejte tolik "otomovani", je to ohavne slovni klise a vzdycky mi zkazi naladu. Diky.
 • Ondrej - GurmetKlub.cz  - BIO neBio
  Diky za souhlasny komentar. Kdyz to trochu prezenu, BIO jako takove podle me dokonce neni ani o "zdravi"... Kdyz se budu cpat BIObuckem, ucpu si cevy cholesterolem stejne jako u konvencne ziskaneho masa. BIO = prirozenost, opravdovost :-) "otomovani" pouzivam opravdu dost casto.. Pokusim se Vam vyhovet :-)
 • Pavla  - vysvetleni nezdraveho vzhledu provozovat
  Pan Kobera vypadal tak sesle a unavene, protoze ho ca 2hod predtim nez bylo porizeno toto foto, bodla zcela urcite chemicky osetrena vcela, ktera nesbira pyl z bio rostlin. Jinak by mu bodnuti nehnisalo dalsi tyden a doba zhojeni rany by netrvalo mesic. V dobe porizeni zaberu mel pan Kobera vyssi teplotu a nebylo mu zrovna dobre. Normalne vypada mnohem lip....
 • Tim Konečný  - Country Life
  Přeji hezký den všem, kteří fandí BIO, ať je to cokoliv (BIOvino, BIOmaso, BIOmarihuána, BIObuček, jakékoliv živočišné BLIO :o) Zveme Vás všechny na další BIODOŽÍNKY do Nenačovic a to 14. 9. 2008 Klasickou nabídkou budou jak jinak, než zdravé produkty firmy Country Life.
Komentářů (6)